Jak zrobić czapkę z włóczki dla niemowlaka? Zrób to sama

2015-03-19 11:35

Robienie na drutach to świetny relaks. Wprawdzie wykonanie czapki z włóczki dla niemowlaka nie jest tak proste jak np. szalika, ale przy naszej pomocy dasz sobie radę. Pokazujemy krok po kroku jak zrobić na drutach czapkę dla dziecka.

Spis treści

  1. Czapka dla niemowlaka: jaką wybrać włóczkę?
  2. Czapka dla niemowlaka: jak zrobić na drutach
  3. Ściąga robienia na drutach

Pokazujemy w galerii zdjęć instrukcję jak zrobić czapkę na drutach dla niemowlaka. Nasza instrukcja krok po kroku ułatwi ci robótkę ręczną. Kolorowe czapki z włóczki dla niemowlaków są modne i urocze, a wykonane samodzielnie będą cieszyć podwójnie.

Czapka dla niemowlaka: jaką wybrać włóczkę?

Z czego najlepiej zrobić na drutach czapkę dla niemowlaka? Jaką kupić wełnę? Wełniana czapka dla niemowlaka powinna być jednocześnie ciepła i niegryząca. Miła w dotyku jest bawełna, ale na zimne miesiące oczywiście nie wystarcza. Akryl jest (najczęściej, ale nie zawsze) miły w dotyku, ale ponieważ to sztuczne włókno, nie przepuszcza powietrza i dzieci się w nim pocą. Poza tym nie jest zbyt ciepły. Najcieplejsze są różne rodzaje wełny, ale one z kolei są zbyt szorstkie dla delikatnej dziecięcej skóry. Bywają jednak mieszanki z dodatkiem wełny, które świetnie sprawdzają się w zimowych miesiącach i przeznaczone są specjalnie dla dzieci. I właśnie takich włóczek powinnaś szukać. Jeśli kupujesz włóczkę w sklepie, a nie w internecie, sprawdź na własnej skórze, czy nie jest szorstka. 

Czapka dla niemowlaka: jak zrobić na drutach

Na początek zrób na drutach próbkę. Na druty nawiń dwadzieścia oczek i przerób dwadzieścia rzędów – kilka ściągaczem, resztę ściegiem prostym. Zamknij wszystkie oczka. Upierz i wysusz próbkę lub przykryj ją wilgotną szmatką i przyłóż do niej lekko (!) żelazko nastawione na średnią temperaturę. Teraz zmierz, jakie wymiary ma próbka. Za pomocą centymetra krawieckiego sprawdź obwód główki niemowlaka oraz wysokość od połowy czoła do czubka głowy i oblicz, ile powinnaś nabrać oczek do przerabiania i ile rzędów powinna mieć czapeczka.

Następnie narzuć na druty liczbę oczek wyliczoną na próbce. Możesz zacząć od przerobienia kilku rzędów ściągaczem (na przemian oczko prawe i lewe lub po dwa oczka prawe i dwa lewe), wtedy brzeg będzie ściślej przylegał do główki dziecka. Możesz też przerabiać cały czas prawymi, wtedy dół czapeczki nieco się zroluje. W tym drugim przypadku czapeczka powinna być dłuższa o 2–3 cm.

Kiedy dojdziesz do ostatniego oczka w rzędzie, przerób je razem z oczkiem pierwszym – połączysz je w całość i czapeczka nie będzie miała niewygodnego dla dziecka szwu. Zaznacz jedynie miejsce, w którym doszło do połączenia (np. spinką, agrafką, spinaczem) i po przerobieniu 6–8 rzędów od tego miejsca, zacznij przerabiać czapeczkę ściegiem prostym, czyli tylko prawymi oczkami. Jeśli korzystasz z pięciu drutów, staraj się na każdym drucie mieć równą liczbę oczek.

Najtrudniejsze jest w czapeczce dla niemowlaka robionej na drutach wyrobienie jej górnej części, ale możesz sobie ułatwić zadanie. Po prostu kiedy dojdziesz do odpowiedniej wysokości, zakończ wszystkie oczka, przerabiając dwa kolejne oczka razem. Następnie złóż czapeczkę i po lewej stronie zszyj jej górną część. Utworzą się wtedy po bokach dwa małe rożki, do których możesz później doszyć niewielkie pomponiki.

Obejrzyja galerię zdjęć: pokazujemy na zdjęciach sposób robienia czapek dla niemowlaków na drutach >>>

Ściąga robienia na drutach

W naszej galerii zamieszczamy też zdjęcia dla początkujących: pokazujemy jak nabierać oczka prawe, oczka lewe i jak zrobić na drutach łańcucszek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza