Kąpiel niemowlaka. Jak prawidłowo wykąpać dziecko?

2013-05-17 17:28

Kąpiel niemowlaka może na początku sprawiać trudności. Na szczęście z czasem rodzice nabierają wprawy i kąpiel niemowlaka nie przedstawia już żadnych problemów, ani nie jest źródłem stresu. Przeczytaj, jak należy prawidłowo kapać niemowlaka.

kapiel niemowlaka jak prawidlowo wykapac dziecko
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak należy kąpać niemowlę?
  2. Kąpiel niemowlęcia

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z kapielą niemowlaka, przeczytaj nasze praktyczne rady. Pamiętaj, że początki zwykle są trudne. Na szczęście z czasem wszyscy rodzice nabierają wprawy i kapiel dziecka i nie sprawia już problemów.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak należy kąpać niemowlę?

  • Na przewijaku rozłóż ręcznik, a na nim pieluszkę z tetry. Rozbierz dziecko, ułóż na przewijaku, owiń je pieluszką albo okryj lekkim kocykiem. Gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej przetrzyj oczka, zaczynając od skroni w kierunku noska. Pałeczką z watą umyj uszy – wystarczy usunąć wydzielinę, którą widać (nie wpychaj głęboko patyczka, bo możesz uszkodzić dziecku błonę bębenkową!). Zwilżonym w wodzie wacikiem przetrzyj buzię, a następnie osusz ją, delikatnie przyciskając ręcznik. Nie pocieraj skóry. Teraz czas na mycie włosków niemowlaka. Namocz myjkę i nałóż na nią odrobinę kosmetyku do mycia skóry albo szamponu dla dzieci. Delikatnie pocieraj nią włoski kolistymi ruchami. Nie spłukuj – zrobisz to za chwilę, gdy włożysz dziecko do wanny.
  • Zanim włożysz malca do wanny, zmierz temperaturę wody. Woda do kąpieli powinna mieć 37°C. Możesz ją sprawdzić łokciem albo zmierzyć specjalnym termometrem (do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi). Jeśli jest za chłodna, dolej odrobinę ciepłej (nie dolewaj wody, kiedy dziecko jest już w wanience, bo możesz je oparzyć!). Jeśli woda jest w porządku, przełóż malca z przewijaka do wanienki.
  • Prawą rękę podłóż pod pośladki, lewą podtrzymuj główkę i kark (najlepiej oprzyj je na swoim przedramieniu – w ten sposób łatwiej jest chronić główkę i szyję dziecka przed przypadkowym urazem). Lewą dłoń podłóż tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Powoli zanurzaj malca w wodzie – zbyt szybkie ruchy mogą go przestraszyć. Kiedy poczujesz, że pupa pewnie opiera się na dnie wanienki (albo na leżaczku), wyjmij spod niej rękę.  Umyj i opłucz dziecko, zaczynając od namydlonych już włosków. Delikatnie polewaj je wodą, starając się, by nie spływała dziecku do oczu i uszu (najlepiej zacząć od czoła, potem spłukać boki i tył główki).
  • Dziecko musisz trzymać delikatnie, ale jednocześnie pewnie – namydlona skóra jest śliska i maluch może wyślizgnąć ci się z rąk. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, bo woda wysusza skórę.
  • Owiń dziecko ręcznikiem, szybko osusz ciało, zaczynając od główki (tędy dziecko traci najwięcej ciepła). Nie pocieraj, tylko dotykaj skórę ręcznikiem. Starannie osusz fałdki na udach, szyi czy zgięciach w kolanach i łokciach, żeby zapobiec odparzeniom. Jeśli jest sucha i łuszczy się, możesz nasmarować ją oliwką albo tłustym kremem dla dzieci. Jeśli nie – wystarczy zwykły nawilżający balsam dla niemowląt. Oliwką warto wysmarować wtedy tylko fałdki skóry.Przed założeniem pieluszki koniecznie nasmaruj pupę malca kremem przeciwko odparzeniom.
  • Pieluszki nie zapinaj zbyt ciasno, ale też nie za luźno. Staraj się nie zamoczyć kikuta pępowiny albo niezagojonego pępka. Jeśli jednak się zamoczy, wysusz pępek sterylnym gazikiem i dokładnie przemyj spirytusem. Do czasu wygojenia się rany nie przyciskaj pępka pieluszką (powietrze powinno docierać do niego bez przeszkód). Jeśli skóra wokół pępka zrobi się czerwona albo z rany zacznie sączyć się ropa, koniecznie skontaktuj się z pediatrą.

Kąpiel niemowlęcia

Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza