Skóra niemowlaka: jak o nią dbać?

2014-04-28 11:19

Skóra bardzo małego dziecka jest delikatna. Jak dbać o skórę malucha, by uniknąć odparzeń, podrażnień i nadmiernej suchości?

Tuż po narodzinach skóra niemowlaka jest cienka (nawet o połowę, niż u starszego dziecka) i nie ma jeszcze dobrze wykształconej bariery ochronnej, dlatego mogą przez nią przenikać różne substancje, np. składniki kosmetyków. Naskórek słabiej przylega do skóry właściwej, łatwiej więc go uszkodzić. Brak warstwy hydrolipidowej, niska aktywność gruczołów łojowych oraz zasadowy odczyn pH sprawiają zaś, że jest skłonna do podrażnień. Unikniesz kłopotów, jeśli będziesz wiedzieć, co lubi niemowlęca skóra, a czego nie toleruje. W codziennej pielęgnacji najważniejsze jest zapobieganie odparzeniom. Profilaktyka to przede wszystkim częste przewijanie, dobre pieluszki oraz odpowiednio stosowany krem ochronny, który zabezpiecza skórę niemowlaka przed kontaktem z moczem i kałem. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, najlepiej za pomocą emolientów. Ale to jeszcze nie wszystko, co można i warto robić podczas codziennej pielęgnacji. O pozostałych metodach przeczytasz w najnowszym, majowym numerze M jak Mama. Zapraszamy również do dyskusji na forum.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE