SPA dla dzieci: kaprys rodziców czy zabawa dla dziecka?

2015-02-09 10:58

SPA dla dzieci - tak, jakkolwiek nieprawdopodobnie by to nie brzmiało, takie ośrodki istnieją. Wydawać by się mogło, że niemowlęciu nic oprócz snu i jedzenia nie jest do szczęścia potrzebne. A jednak okazuje się, że nawet małe dziecko ma prawo do chwil relaksu i pielęgnacji swojej skóry. Jak wygląda SPA dla dzieci?

SPA dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com SPA dla dzieci ma być dobrym sposobem na zadbanie o delikatną skórę dziecka i zapewnieniem mu niecodziennej atrakcji.

Spis treści

  1. SPA dla dzieci: jakich atrakcji możesz się spodziewać?
  2. SPA dla dzieci... w domu
  3. SPA dla dzieci - ile taka przyjemność kosztuje?

SPA dla dzieci to, wbrew pozorom, nienowy pomysł. Indyjskie matki już w starożytności masowały swoje malutkie dzieci, by zapewnić im zdrowe i bezpieczne dorastanie. Ich technika przetrwała do dzisiaj.

SPA dla dzieci: jakich atrakcji możesz się spodziewać?

W 1976 roku położnik Frédérick Leboyer opisał, jak wykonywać masaż Shantala, by dziecko czuło się chronione przez rodziców. Skąd nazwa Shantala? Tak miała na imię uboga Indyjka, którą Francuz spotkał na ulicach Kalkuty. Kobieta mimo sparaliżowanych nóg, z pełną miłością masowała swoje dziecko. Dobroczynnych działań takiego masażu na niemowlę jest mnóstwo: reguluje sen, poprawia trawienie, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny i oczywiście wzmacnia więź rodzica z dzieckiem. Masaże Shantala mają w swojej ofercie różne ośrodki SPA dla dzieci, ale taki zabieg można bez problemów wykonać w domu. Wystarczą chęci i oliwka rozgrzewająca. W internecie znajduje się niemało poradników, jak wykonać masaż, nie jest to nic trudnego. 

>>Jak wykąpać niemowlaka, nie stresując siebie i dziecka?>>

Kolejną atrakcją dostępną w salonach SPA dla dzieci są tzw. zanurzenia. Dziecko przez 30 minut pływa w wysterylizowanym basenie, a jego główkę podtrzymuje specjalna nadmuchiwana poduszka. Wygląda ona jak koło do pływania, a została opatentowana przez właścicieli jednego ze SPA w Teksasie. W kole znajduje się pierścień, który wspiera podbródek i podstawy głowy noworodka. Dlatego nie jest wskazane wysyłanie na takie SPA zaledwie 3-4-tygodniowych dzieci.

Kolejny etap to wyczyszczenie tak wykąpanego niemowlęcia specjalnym ręcznikiem, który czyści ozonem. Przy okazji puszcza się dzieciom delikatną i kojącą muzykę. Często w takich ośrodkach można kupić dla dzieci specjalne pieluszki do pływania, zabawki, kosmetyki do kąpieli.

Specjalnym zabiegom poddawana jest skóra niemowlęcia, którą warto chronić preparatami zawierającymi takie składniki jak wosk pszczeli, pantenol czy witamina E. W SPA dla dzieci niemowlęta są zmarowane takimi specyfikami, zanurzane w śmietankowej - pełnej zdrowych składników, nawilżających i wzmacniających skórę dziecka - kąpieli.

>>Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowlaka?>>

SPA dla dzieci ma również swoje atrakcje dla dorosłych. Restauracje, kawiarnie, ekskluzywne poczekalnie - wszystko, żeby i rodzic się zrelaksował, a przynajmniej wydał trochę pieniędzy. 

SPA dla dzieci... w domu

Żeby poddać niemowlę błogosławionemu działaniu SPA, wcale nie trzeba wychodzić z nim z domu. Na rynku jest bowiem pełen dostęp do produktów do rozpieszczania dziecka. Specjalne wanny z hydromasażem, wyprofilowanym miejscem do leżenia, świecącymi elementami. Wystarczy tylko podłączyć całość do prądu (!) lub wymienić baterie i SPA działa na całego. Jako akcesoria dołącza się do takiego zestawu zabawki do kąpieli.

SPA dla dzieci - ile taka przyjemność kosztuje?

W nielicznych SPA dla dzieci w Polsce jednorazowy zabieg, kąpiel kosztuje około 100 zł, w Wielkiej Brytanii godzina atrakcji dla dziecka - 60 funtów. Za to za zestaw do domowego SPA zapłacimy... 4000 zł. Zajęcia, masaże, kąpiele, które oferują takie ośrodki bez wątpienia działają na dzieci dobroczynnie i są bezpieczne. Jednak takie same efekty rodzic może uzyskać sam, kąpiąc niemowlę w domu, robiąc mu masaże, smarując różnymi maściami. Koszta będą na pewno mniejsze, ale ci, którzy chcą raz na jakiś czas skorzystać z atrakcji oferowanych przez ośrodki SPA, na pewno mogą się spodziewać mocy atrakcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza