Wcześniak – jak zmniejszyć negatywne skutki przedwczesnego porodu. Wywiad z pediatrą

2013-03-13 14:21

Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. O tym, co lekarze i rodzice muszą zrobić, by wcześniak mogł cieszyć się zdrowym dzieciństwem rozmawiamy z dr n. med Justyną Tołłoczko, pediatrą neonatologiem.

wczesniak jak zmniejszyc negatywne konsekwencje przedwczesnego porodu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat...
  2. Jakie problemy medyczne pojawiają się u wcześniaków?
  3. W jaki sposób można zminimalizować negatywne konsekwencje zdrowotne przedwczesnego porodu?

Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat...

Wcześniak to dziecko urodzone po ukończonym 22. tygodniu ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia. Dziś udaje się nam ratować dzieci urodzone przed ukończeniem 28. tygodniem ciąży, o skrajnie małej urodzeniowej masie ciała: 500–999 g! Nie umiemy jednak naśladować natury i stworzyć tak wcześnie urodzonemu dziecku warunków rozwoju takich, jakie miało w macicy. I tak na przykład płuca muszą podjąć funkcję wymiany gazowej, zamiast dojrzewać w obecności płynu owodniowego. Jest to przyczyną wielu powikłań.

>>Wcześniak w domu: wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka>>

Jakie problemy medyczne pojawiają się u wcześniaków?

– W chwili narodzin wcześniaki są bardzo niedojrzałe, mają niewystarczająco rozwinięte układy – oddechowy, krążenia, nerwowy. Potrzebują więc wszechstronnej opieki. Przedwczesny poród stanowi medyczne wyzwanie dla lekarzy o specjalności łączącej zadania specjalisty pracującego na oddziale intensywnej terapii oraz pediatry – czyli neonatologów. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu terapeutycznego składającego się nie tylko z neonatologów, ale i wyszkolonego personelu pielęgniarskiego, rehabilitantek oraz dzięki nowoczesnym urządzeniom technicznym przeżywają dziś dzieci, które wcześniej nie miały na to szans.

>>Rozwój wcześniaka: sprawdź, jak rozwija się wcześniak>>

W jaki sposób można zminimalizować negatywne konsekwencje zdrowotne przedwczesnego porodu?

– Najlepiej, aby wcześniak przyszedł na świat w szpitalu do tego przygotowanym, to znaczy o najwyższym stopniu referencyjności, gdzie już w pierwszych minutach życia zajmuje się nim wyszkolony zespół dysponujący odpowiednim sprzętem. Daje to mu największe szanse na przeżycie oraz na rozwój pod względem jakości zbliżony do tego, jakie mają dzieci urodzone w terminie. Każda przyszła mama powinna w okresie ciąży być pod kontrolą położnika – nawet jeśli jest to jej kolejna ciąża. Ważne jest także to, aby była poinformowana, gdzie powinna się zgłosić w momencie zagrożenia porodem przedwczesnym. W ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym kobieta pozostaje pod stałą opieką na oddziale patologii ciąży i wiadomo, że powinna rodzić w takiej placówce, gdzie jest fachowe zabezpieczenie dla jej dziecka.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

miesięcznik "M jak mama"
Aneta i Robert Żuchowscy poznali się w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" i stworzyli szczęśliwy związek. Para ma dwoje dzieci, ale każdego dnia musi mierzyć się z dużymi wyzwaniami. Ich córeczka ma ogromne problemy ze zdrowiem.
Każdy rodzic wcześniaka martwi się, czy jego dziecko dogoni rówieśników urodzonych o czasie. Porównuje swojego malca i martwi się, jeśli te porównania wypadną na niekorzyść ich dzieci. O tym, jak wcześniaki doganiają swoich rówieśników, opowiada dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, specjalista neonatolog, pediatra, kierownik Oddziału Neonatologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wcześniaki w naturalny sposób odstają od rówieśników. Potrzeba czasem miesięcy lub lat, żeby dogoniły dzieci, które urodziły się o czasie. I nie chodzi tylko o problemy fizyczne, ale również o rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy. Wielu rodziców obserwuje również, że dzieci urodzone przedwcześnie często mają też problemy w szkole. Naukowcy jednak uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Każdy z nas zna kogoś, kto urodził wcześniaka. W Polsce i na świecie jest ich coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ potrafimy już ratować najmniejsze dzieci, czyli takie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu, po prostu by nie przeżyły. Z drugiej strony dlatego, że wciąż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników wywołujących przedwczesny poród.
Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. O wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Ryszardem Lauterbachem.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Patrycja przyszła na świat w 25. tygodniu ciąży. W chwili, gdy nastąpił poród przedwczesny, miała dokładnie 24 tygodnie i 6 dni. Była tak maleńka, że z rozłożonymi nóżkami przypominała dużą żabkę i tak słabiutka, że nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Dziś ma sześć miesięcy i jest zdrowym, pogodnym niemowlęciem.
Za nią stresująca ciąża z pięcioraczkami obarczona ogromnym ryzykiem, śmierć synka, walka o życie i zdrowie pozostałej czwórki maluszków, a w międzyczasie zwykłe obowiązki mamy 11-ściorga pociech, gospodyni domowej i przedsiębiorcy. „Nie jestem żadną superwoman” – twierdzi skromnie Dominika Clarke. My po wywiadzie z nią jesteśmy jednak innego zdania.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.