Wcześniak – jak zmniejszyć negatywne skutki przedwczesnego porodu. Wywiad z pediatrą

2013-03-13 14:21

Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. O tym, co lekarze i rodzice muszą zrobić, by wcześniak mogł cieszyć się zdrowym dzieciństwem rozmawiamy z dr n. med Justyną Tołłoczko, pediatrą neonatologiem.

wczesniak jak zmniejszyc negatywne konsekwencje przedwczesnego porodu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat...
  2. Jakie problemy medyczne pojawiają się u wcześniaków?
  3. W jaki sposób można zminimalizować negatywne konsekwencje zdrowotne przedwczesnego porodu?

Co roku w Polsce rodzi się przedwcześnie ok. 28 000 dzieci ważących nawet poniżej 1000 g. To niemal co dziesiąte dziecko przychodzące na świat...

Wcześniak to dziecko urodzone po ukończonym 22. tygodniu ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia. Dziś udaje się nam ratować dzieci urodzone przed ukończeniem 28. tygodniem ciąży, o skrajnie małej urodzeniowej masie ciała: 500–999 g! Nie umiemy jednak naśladować natury i stworzyć tak wcześnie urodzonemu dziecku warunków rozwoju takich, jakie miało w macicy. I tak na przykład płuca muszą podjąć funkcję wymiany gazowej, zamiast dojrzewać w obecności płynu owodniowego. Jest to przyczyną wielu powikłań.

>>Wcześniak w domu: wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka>>

Jakie problemy medyczne pojawiają się u wcześniaków?

– W chwili narodzin wcześniaki są bardzo niedojrzałe, mają niewystarczająco rozwinięte układy – oddechowy, krążenia, nerwowy. Potrzebują więc wszechstronnej opieki. Przedwczesny poród stanowi medyczne wyzwanie dla lekarzy o specjalności łączącej zadania specjalisty pracującego na oddziale intensywnej terapii oraz pediatry – czyli neonatologów. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu terapeutycznego składającego się nie tylko z neonatologów, ale i wyszkolonego personelu pielęgniarskiego, rehabilitantek oraz dzięki nowoczesnym urządzeniom technicznym przeżywają dziś dzieci, które wcześniej nie miały na to szans.

>>Rozwój wcześniaka: sprawdź, jak rozwija się wcześniak>>

W jaki sposób można zminimalizować negatywne konsekwencje zdrowotne przedwczesnego porodu?

– Najlepiej, aby wcześniak przyszedł na świat w szpitalu do tego przygotowanym, to znaczy o najwyższym stopniu referencyjności, gdzie już w pierwszych minutach życia zajmuje się nim wyszkolony zespół dysponujący odpowiednim sprzętem. Daje to mu największe szanse na przeżycie oraz na rozwój pod względem jakości zbliżony do tego, jakie mają dzieci urodzone w terminie. Każda przyszła mama powinna w okresie ciąży być pod kontrolą położnika – nawet jeśli jest to jej kolejna ciąża. Ważne jest także to, aby była poinformowana, gdzie powinna się zgłosić w momencie zagrożenia porodem przedwczesnym. W ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym kobieta pozostaje pod stałą opieką na oddziale patologii ciąży i wiadomo, że powinna rodzić w takiej placówce, gdzie jest fachowe zabezpieczenie dla jej dziecka.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pielęgnacja wcześniaka w domu jest dla rodziców olbrzymim wyzwaniem. Lista obaw i pytań jest długa. Jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem? Na co szczególnie być wyczulonym? Na te pytania odpowiada prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, szefowa Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. To poważny problem, ponieważ jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Naukowcy uspokajają - wszystkie problemy miną pod koniec edukacji.
Jak sprawdzić, czy wcześniak lub noworodek przebywających na intensywnej terapii odczuwa ból? Specjaliści z Australii opracowali metody oceny, czy maluszek cierpi, aby móc z porę złagodzić jego dyskomfort.  
Kolejne oddziały neonatologiczne dostaną kamery, dzięki którym rodzice wcześniaków będą mogli obserwować swoje dzieci w domu. Wszystko to w ramach akcji "Oko na Malucha", która wspiera rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do szpitali jest ograniczony.
Jesteś mamą wcześniaka? Chcesz wesprzeć go w rozwoju, by jak najszybciej dogonił rówieśników urodzonych o czasie? Jedną z metod może być muzykoterapia i utwory muzyczne stworzone specjalnie z myślą o dzieciach wcześniej urodzonych. Poznaj piosenki stworzone w ramach wyjątkowego projektu „Młodzi Wirtuozi Najmniejszym z Najmłodszych”.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Większość wcześniaków wymaga intensywnego wsparcia medycznego i wyjątkowo troskliwej opieki, aby dogonić swoich kolegów urodzonych w terminie. Od którego tygodnia można uratować wcześniaka?
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest co roku 17 listopada. Ustanowiono go, by zwiększyć świadomość na temat porodów przedwczesnych, problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz ich rodziców, którzy muszą zmagać się z ogromnym stresem. Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki wiszące na sznurku.
Mówiąc o dzieciach przedwcześnie urodzonych najczęściej skupiamy się na noworodku. Tymczasem rodzic wcześniaka, zdaniem specjalistów wymaga takiej samej troski - dręczy go stres, lęk i - nierzadko - wyrzuty sumienia. Jeśli jesteś mamą wcześniaka, przeczytaj, jak radzić sobie ze złymi emocjami w czasie pobytu malca na oddziale.
Maluszki urodzone przed czasem mają szansę na normalne życie i prędzej czy później mogą dogonić w rozwoju te dzieci, które urodziły się w terminie. Jak osiągają kolejne kamienie milowe, co im pomaga, a co przeszkadza? Rozmawiamy o tym z neonatologiem i pediatrą, dr n. med. Krystyną Bober-Olesińską.
O masażu niemowląt mówi się wiele w kontekście kolek lub problemów z usypianiem niemowlęcia. W Polsce jednak niewiele mam stosuję tę formę terapii swoich dzieci. Zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie masaż noworodków, w tym wcześniaków ma długą wielowiekową tradycję. Zobacz, co odkryli amerykańscy naukowcy na temat masażu wcześniaka.
W ciągu pierwszego roku życia zakażeniu wirusem RSV ulega 60-70% dzieci, do 2. roku życia niemal wszystkie. Wirus RSV jest niebezpieczny dla wszystkich dzieci, jednak dla wcześniaków szczególnie. Sprawdź, jakie rozpoznać wirus RSV oraz jak go uniknąć.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza