DEPRESJA POPORODOWA - jak pomóc matce cierpiącej na depresję? [FILM]

Depresja poporodowa
Autor: mjakmama24.pl Depresje poporodowa dotyka 5-25 procent kobiet.

Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Może objawiać się bezsennością, rozdrażnieniem, stanami lękowymi, ale może również mieć postać "maskowaną" i ujawniać się dyskretnymi symptomami. Jak pomóc mamie, która cierpi na depresję poporodową?

Czekałaś na to dziecko, cieszyłaś się, że będziesz mamą, a po porodzie... nie czujesz nic albo smutek. Boisz się, że nie poradzisz sobie z wychowaniem dziecka, nie radzisz sobie z czynnościami, które trzeba przy nim wykonać, jesteś zmęczona i zła, czujesz, że wszyscy o tobie zapomnieli, a na piedestale ciągle jest ono, które czasem zaczyna wzbudzać w tobie zwyczajną złość. Czy to depresja poporodowa? To bardzo prawdopodobne, cierpi na nią bowiem od 5 do 25 proc. matek.

>> Jakie są objawy depresji? >>

Depresja poporodowa: jak pomóc cierpiącej mamie?

Nie wolno lekceważyć zmiany w zachowaniu kobiety. Jeśli twoja partnerka do tej pory była wesołą i pełną życia osobą, a nagle staje się osowiała i rozdrażniona, nie denerwuj się na nią, nie zrzucaj winy na hormony, tylko poświęć jej trochę czasu. Może się okazać, że uwaga drugiej osoby jest tym, czego ona potrzebuje najbardziej. - Czasem zwyczajna rozmowa i zrzucenie z siebie ciężaru pomagają najbardziej - mówi psycholog Monika Sójka.

>> Kobiety, które chcą być IDEALNYMI MAMAMI, częściej popadają w depresję >>

Jeśli jednak rozmowy nie przynoszą żadnego efektu, trzeba skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry. Być może potrzebne będzie leczenie farmakologiczne. Ważne, aby partner przejął w tym czasie część obowiązków mamy, a ona sama mogła skorzystać z terapii - nieleczona depresja poporodowa może bowiem przekształcić się w głębokie zaburzenia.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE