Alimenty z Anglii

2008-05-26 14:37

Ojciec dziecka, obywatel polski przebywa w Wielkiej Brytanii. Uznał syna, ale nie łoży na jego utrzymanie. Gdzie mam się starać o alimenty - tutaj czy tam?

Alimenty z Anglii
Autor: photos.com

Rozpoznanie takiej sprawy przez sąd polski jest zasadne wówczas, gdy dziecko lub ojciec zamieszkuje w Polsce lub ojciec posiada w Polsce majątek, z którego można prowadzić ewentualną egzekucję zasądzonych alimentów. jeżeli matka dziecka zamieszkuje w Wielkiej Brytanii, to może wystapić o alimenty do sądu brytyjskiego.
Warto skontaktować się z polskim konsulatem w Londynie, aby zorientować się, jakie są tam regulacje prawne i koszty postepowania. informacji można też zasięgnąć w One Parents Families czy Citizen Advice Bureau.
W Polsce pozew o alimenty i zwrot części wydatków poniesionych w związku z urodzeniem się dziecka należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zameldowania dziecka. W przypadku złożenia takiego pozwu nie ponosi się kosztów sądowych. jeśli alimenty przyzna sąd brytyjski, ich egzekucja w Polsce będzie możliwa pod warunkiem uznania orzeczenia sądu zagranicznego przez sąd polski. koszty tłumaczenia dokumentów niezbędnych do procedury uznania są opłacane, na zlecenie sądu, przez Skarb Państwa.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza