FINANSOWE ZABEZPIECZENIE DZIECKA: Czy można zabezpieczyć dziecko na wypadek własnej śmierci?

2013-09-11 13:07

Gdy zostajemy rodzicami, naturalną rzeczą jest martwienie się o przyszłość swoich dzieci. Zapewnienie im finansowego zabezpieczenia to nie tylko ułatwienie im startu w dorosłość, ale także pewność, że nasze dzieci poradzą sobie również bez nas. Z tego powodu coraz popularniejszymi produktami ubezpieczeniowymi wśród rodziców są te, których celem jest oszczędność i zapewnienie ochrony swoim dzieciom.

czy mozna zabezpieczyc dziecko na wypadek wlasnej smierci
Autor: _photos.com

Jakie mamy możliwości finansowego zabezpieczenia przyszłości dziecka? Gromadzenie oszczędności można rozpocząć w każdej chwili swojego życia. Oszczędzanie to najprostszy sposób na odłożenie pieniędzy na przyszłość dziecka. Do dyspozycji mamy wiele możliwości oszczędzania. Możemy to robić, odkładając na przykład pieniądze na konto oszczędnościowe w banku, inwestując w fundusze lub obligacje albo kupować inne produkty bankowe. Niestety, takie produkty mają jedynie funkcję inwestycyjną. Są w stanie pomóc nam uzbierać większą kwotę, czasem ją nawet pomnożyć, ale nie mogą uchronić dziecka przed skutkami śmierci rodzica lub innych nieszczęść.

Finansowe zabezpieczenie dziecka - różne możliwości

W tym momencie najbardziej korzystnym rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcje inwestycji i ochrony są ubezpieczenia. Najbardziej popularnym ubezpieczeniem jest zwykłe ubezpieczenie na życie. Wystarczy podpisać stosowną umowę z ubezpieczycielem, określić warunki ubezpieczenia, a potem regularnie płacić składki. Kwota ubezpieczenia jest wypłacana w przypadku określonym w umowie (np. śmierci osoby ubezpieczonej) na poczet upoważnionych do jej otrzymania osób. Może też być wypłacona po upływie określonego czasu za życia ubezpieczonego.
W przypadku rodziców, dobrym pomysłem jest  tzw. polisa posagowa. To taka forma ubezpieczenia, która zapewnia wsparcie finansowe dziecku na etapie wchodzenia w dorosłe życie. Wykupując ją, rodzic określa czas trwania ubezpieczenia do jakiegoś wieku dziecka, np. aż skończy 25 lat. Rodzic podczas trwania ubezpieczenia wpłaca co miesiąc określoną przez ubezpieczyciela stawkę, która gwarantuje późniejsze wypłacenie pełnej kwoty ubezpieczenia dziecku. Atutem tej formy zabezpieczania przyszłości dziecka jest fakt, że taka polisa to także zabezpieczenie na wypadek śmierci rodziców lub opiekunów. Gdy takie nieszczęśliwe zdarzenie ma miejsce, a rodzic wcześniej założył dziecku polisę i systematycznie ją opłacał, dziecko będzie co miesiąc otrzymywać rentę, a firma ubezpieczeniowa przejmie opłaty składek za ubezpieczenie. Polisa posagowa to także zagwarantowanie dożywotniej renty dziecku, jeśli ubezpieczony rodzic nie żyje, a dziecko odniosło w nieszczęśliwym wypadku obrażenia, które skutkują trwałym inwalidztwem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza