Ciężarna w pracy – jak ma zadbać o siebie kobieta w ciąży pracująca przy biurku

2013-04-11 13:54

Kobieta w ciąży może pracować zawodowo, pod warunkiem że charakter pracy na to pozwala, a ciąża przebiega bez komplikacji. Pracodawca powinien zapewnić ciężarnej w pracy jak najlepsze warunki do jej wykonywania. Jak ma zadbać o siebie ciężarna w pracy, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo?

ciezarna w pracy jak ma zadbac o siebie kobieta w ciazy pracujaca przy biurku
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ciężarna w pracy: gdy pracujesz przy biurku
  2. Ciężarna w pracy: postaw na wygodę

Jak powinna zadbać o siebie ciężarna w pracy? Jeśli twoja ciąża rozwija się prawidłowo, nie powinnaś rezygnować całkowicie z pracy zawodowej. Dopóki dajesz sobie radę, nie uciekaj na zwolnienie, bo może się to obrócić przeciwko tobie: nagłe zerwanie kontaktów z ludźmi i bezczynność w domu bywają przyczyną apatii, czy nawet depresji. Poza tym pracodawca, którego potraktujesz w ten sposób, raczej nie będzie czuł się zobowiązany do przyjęcia cię z powrotem z otwartymi ramionami. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli chciałybyście pracować tak jak dotąd, pewne zmiany są wskazane, bo w tym wyjątkowym stanie trzeba też wyjątkowo o siebie dbać.

Ciężarna w pracy: gdy pracujesz przy biurku

Pozostawanie przez kilka godzin w pozycji siedzącej jest obciążające dla każdego, tym bardziej musi dbać o siebie przyszła mama wykonująca zawód wymagający siedzenia przy biurku, zwykle przed monitorem komputera. Warto podkreślić, że praca przy komputerze nie zagraża ciąży, bo nowoczesne monitory wytwarzają minimalne pole elektromagnetyczne, które nie ma wpływu na rozwijające się dziecko. Jednak nadal obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 r., że ciężarna może  wykonywać pracę przy monitorze komputera najwyżej cztery godziny dziennie (bez względu na rodzaj monitora). Pracodawca powinien to uwzględnić, przenosząc cię do innej pracy. Gdy nie ma takiej możliwości, jest zobowiązany zwolnić cię czasowo z obowiązku świadczenia pracy (z zachowaniem twojego dotychczasowego wynagrodzenia). Ciężarnej w pracy z komputerem więcej szkody niż promieniowanie wyrządza długotrwałe pozostawanie w jednej, zwłaszcza niewłaściwej pozycji. Skutki zbyt długiego siedzenia przed monitorem to m.in. bóle pleców i szyi, obrzęki nóg, zespół cieśni nadgarstka, kłopoty ze wzrokiem. Wiele z tych dolegliwości i tak pewnie cię dopadnie w ciąży, więc tym bardziej staraj się nie dopuścić do tego, aby praca je pogłębiała.

Ciężarna w pracy: postaw na wygodę

Co robić, by będąc w ciąży wpracy, zapewnić sobie maksymalny komfort?

  • Dostosuj krzesło biurowe do parametrów swojego ciała, regulując wysokość siedziska i podłokietników, a także kąt nachylenia oparcia (plecy powinny być w pionie).
  • Pracuj w prawidłowej pozycji: twoje plecy powinny być wyprostowane i oparte o krzesło – to odciąża kręgosłup i łagodzi bóle pleców. Nogi mają być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a stopy – dotykać całą powierzchnią podłogi (nie powinny wisieć w powietrzu). Gdy krzesło jest za wysokie i nie możesz oprzeć stóp o podłogę, powinnaś mieć podnóżek. Jeśli pracodawca go nie zapewnia, zorganizuj go sama lub użyj jakiegoś zamiennika.
  • Dobrze ustaw monitor – najlepiej prostopadle do okna (tak jest najlepiej dla oczu) i koniecznie na wprost twojej twarzy, abyś podczas pracy nie musiała skręcać tułowia. Monitor powinien być ustawiony w odległości ok. 50 cm od twarzy, a jego górna krawędź powinna znajdować się 20–50º poniżej linii wzroku.
  • Podczas pisania na klawiaturze komputera przedramiona opieraj na podłokietnikach krzesła, dokładnie na wysokości blatu biurka, a nadgarstki – na blacie (nie mogą wisieć w powietrzu).
  • Nie zakładaj nogi na nogę! Taka pozycja utrudnia krążenie krwi, co sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków.
  • Co godzinę rób krótkie przerwy w pracy: przejdź się do kuchni, toalety czy koleżanki pracującej w drugim skrzydle budynku.
  • Siedząc przy biurku, wykonuj proste ćwiczenia, np. skłony głowy w przód, w tył i na boki, krążenie ramion i nadgarstków, „kreślenie” kółek stopami (przez obracanie stóp w stawie skokowym). Taka namiastka gimnastyki poprawia krążenie i zwiększa ruchomość stawów.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza