Czy możliwe jest zwolnienie z PRACY w CIĄŻY?

2007-09-05 10:02

Byłam zatrudniona na zastępstwo. Zapis w umowie brzmi: „umowa została zawarta na czas nieobecności pani X, która przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2008 r.”. Obecnie jestem w 6. miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pocztą dostałam list z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem 30.09.2007 r. Czy zakład pracy nie naruszył prawa? Czy dostanę zasiłek za czas dalszego zwolnienia?

Czy możliwe jest zwolnienie z PRACY w CIĄŻY?
Autor: thinkstockphotos.com

Zgodnie z komentarzem prof. Marii Teresy Romer do kodeksu pracy, nie ma przesłanek do przyjęcia, że w przypadku pracownicy w ciąży zatrudnionej „na zastępstwo” nie obowiązuje ogólny zakaz wypowiadania umów na czas określony i innych umów, o jakim mowa w art. 177 par. 1 kodeksu pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać takiej umowy w okresie ciąży pracownicy zatrudnionej na zastępstwo. Pracodawca wypowiedział więc umowę z naruszeniem prawa. W tej sytuacji należy wystąpić z powództwem do sądu pracy o ustalenie, że umowa została wypowiedziana z naruszeniem przepisów prawa, a następnie, w wypadku takiego ustalenia, o orzeczenie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, przez który umowa miała trwać, ew. o przywrócenie do pracy. Pracownica nie traci prawa do zasiłku chorobowego, który będzie wypłacał ZUS.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza