1100 złotych zamiast 800 plus? Ci rodzice mogą liczyć na wyższe świadczenie

2024-01-25 13:37

Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?

1100 złotych zamiast 800 plus? Ci rodzice mogą liczyć na wyższe świadczenie
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS

Od 1 stycznia 2024 roku rodzice otrzymują wyższe świadczenie pieniężne na dzieci. Wynosi ono 800 złotych na każde dziecko i przysługuje wszystkim rodzicom bez wyjątku. Pierwsze wypłaty 800 plus trafiły na konta rodziców już na początku stycznia. 

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa

1100 złotych zamiast 800 

Niektórzy Polacy mogą liczyć jednak na wyższe świadczenie. Dotyczy to jednak tylko jednej grupy osób — Polaków, którzy pracują legalnie w Niemczech i tam opłacają podatki. Mogą oni liczyć na tzw. "świadczenie kindergeld", czyli zasiłek na dziecko, który wynosi 250 euro.

Czym jest kindergeld?

Kindergeld to świadczenie, które przysługuje osobom pracującym w Niemczech. Wniosek o wypłatę 250 euro na każde dziecko może złożyć osoba, która jest zatrudniona w kraju co najmniej sześć miesięcy i legalnie odprowadza podatki. Zasiłek ma ułatwić rodzicom wychowanie dzieci i pokryć część wydatków na ubrania, zajęcia dodatkowe czy utrzymanie dziecka.

Komu przysługuje zasiłek 1100 złotych?

Zasiłek 250 euro przysługuje wszystkim rodzicom, którzy spełniają kryteria wypłaty świadczenia. Co ważne, wypłacany jest nie tylko rodzicom biologicznym, ale też adopcyjnym na dzieci przysposobione. 

Świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli jednak kontynuuje ono naukę, można otrzymywać zasiłek aż do 25. roku życia dziecka.

Czy można jednocześnie pobierać 800 plus i kindergeld?

Osoby zatrudnione na stałe w Niemczech, które w Polsce pobierają kindergeld, nie muszą decydować, który z tych zasiłków chcą otrzymywać. Zgodnie z prawem powinny jednak zgłosić w Niemczech, że otrzymują już świadczenie rodzicielskie w swoim kraju. W takiej sytuacji kindergeld może zostać proporcjonalnie pomniejszone o część środków pobieranych w ojczyźnie.

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Od 1 lutego 2024 roku rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia rodzicielskiego w nowym okresie rozliczeniowym, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 roku. Wnioski można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czytaj: Kto może stracić 800 plus? Nie wszyscy rodzice otrzymają nowy dodatek

Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.