1500 zł na dziecko nie dla wszystkich. Duża grupa osób nie dostanie świadczenia

2024-07-09 12:35

Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.

Babcia z wnukami
Autor: fot. Canva/Monkey Business Images

Kiedy wejdzie w życie "babciowe"?

Wprowadzenie programu "Aktywny Rodzic", potocznie zwanego "babciowym" jest na ostatniej prostej. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze wypłaty środków realizowane będą już w październiku tego roku. Przypomnijmy: rodzice maluchów, którzy po przerwie związanej z narodzinami dziecka chcieliby wrócić do pracy, będą mogli otrzymać pieniądze ułatwiające ten powrót. Wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie może zostać przeznaczone na opłacenie żłobka, opiekę niani lub członka rodziny (np. babci lub dziadka).

O "babciowe" mogą się ubiegać rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesięcy. Aby pieniądze zostały przyznane, konieczne jest podpisanie odpowiednich umów, czy to w żłobku, czy z nianią, czy nawet z osobą z rodziny, która zajmie się dzieckiem.

Nie wszyscy dostaną "babciowe"

Zgodnie z założeniem, babciowe przyznawane jest niezależnie od dochodów i sytuacji materialnej danej rodziny. Jak się jednak okazuje, jest duża grupa osób, które nie będą mogły ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Chodzi o osoby, które:

  • pobierają świadczenie pielęgnacyjne,
  • pobierają świadczenie wspierające od początku tego roku
  • są członkami rad nadzorczych

To znacznie zawęża grupę osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest aktywność zawodowa obojga rodziców, tzn. że zarówno mama jak i ojciec (bądź inny opiekun prawny) muszą wrócić do wykonywania pracy zarobkowej.

Zobacz też: 6 pomysłów na samodzielną zabawę dla 3-latka

Młodzieżowe słowa ostatnich lat - na ile je znasz?

Pytanie 1 z 20
11. "Nie słuchaj go, to boomer.". Boomer, to:
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.