500+

Od lutego 2023 można składać nowe wnioski na świadczenie wychowawcze 500+. Od tego, kiedy do ZUS-u wpłynie prawidłowo wypełniony wniosek, zależy wypłata świadczenia na konto. Jeżeli przeoczysz ten termin, możesz nie otrzymać środków w danym miesiącu. Chcąc zachować płynność, koniecznie zrób to przed tą datą.
Do tej pory wnioski na świadczenie wychowawcze – popularne 500+ – można składać za pomocą platformy PUE ZUS, Emp@tia i przez bankowość elektroniczną. Od 14 listopada zostało udostępnione nowe narzędzie, które jeszcze bardziej ułatwi składanie wniosków rodzicom.
Świadczenie 500 plus w dobie szybującej inflacji jest warte znacznie mniej niż 500 zł. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich rodziców - PiS planuje jego rewaloryzację. Jak podaje „Super Express”, powołując się na anonimowego polityka z obozu rządzącego, rozważana jest podwyżka nawet do 800 złotych.
W ostatnim tygodniu gorąco było o ewentualnych zmianach w programie Rodzina 500+. Po wypowiedzi wiceministra finansów pojawiło się pytanie, czy świadczenie wychowawcze ponownie będzie przyznawane po uwzględnieniu kryterium dochodowego. Do tych doniesień medialnych odniósł się niedawno rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, a także sam premier.
W dobie szybko rosnącej inflacji rząd szuka oszczędności. Jednym z wariantów, który brany jest pod uwagę jest objęcie świadczenia 500 plus kryterium dochodowym. „Warto o tym rozmawiać” – stwierdził w nowym wywiadzie wiceminister finansów Artur Soboń.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał ważny komunikat dla rodziców, którzy cały czas czekają na rozpatrzenie wniosku o świadczenie 500 plus. Wyjaśnia w nim dlaczego niektórzy rodzice, jeszcze nie otrzymali pieniędzy i podaje kiedy świadczenie wpłynie na konto wraz z wyrównaniem.
Jeśli w tym miesiącu jeszcze nie doczekałaś się wypłaty 500 plus z ZUS, już się jej w czerwcu nie doczekasz. ZUS bowiem zrealizował już wszystkie wypłaty, które przypadały na ten miesiąc. Kolejne przelewy będą dopiero w lipcu. Jednak, aby dostać wyrównanie za czerwiec, musisz się spieszyć, masz dwa dni na złożenie wniosku.
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
To jeszcze nieoficjalne wiadomości, ale plotki zawsze mają w sobie ziarno z prawdy. Najpierw Super Expressowi wygadał się polityk PiS, teraz potwierdzają to inne media: rząd chce dołożyć rodzicom 200 złotych i zmienić 500+ w świadczenie 700+.
Mężczyzna samotnie wychowywał trójkę dzieci, na które pobierał świadczenie 500 plus. Gdy okazało się, że nie jest ojcem biologicznym jednego z nich, miasto zażądało zwrotu części wypłaconego świadczenia w wysokości 3,5 tys. złotych. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Inflacja szaleje, ale wysokość świadczeń dla rodziców stoi w miejscu. "Nie planujemy waloryzacji świadczenia 500+" - zapowiedziała już w lutym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza