Becikowe 2016: na jakich zasadach jest przyznawane nowe becikowe?

2016-01-04 9:45

Komu  przysługuje becikowe, ile wynosi i w jaki sposób można je otrzymać? Od 2016 roku wypłacane jest nowe świadczenie w związku z urodzeniem dziecka.

Becikowe 2016
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Becikowe 2016 przysługuje matce, ojcu lub prawnemu opiekunowi dziecka. Nie może go pobierać i matka, i ojciec.

Spis treści

  1. Becikowe 2016: co otrzymają niezatrudnieni rodzice?
  2. Becikowe 2016: co z osobami pracującymi?
  3. Jak otrzymać becikowe i od kiedy się je otrzymuje?

Dla wszystkich rodziców spodziewających się dziecka kwestia becikowego 2016 jest bardzo ważna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy więc poradnik, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące becikowego 2016.

Becikowe 2016: co otrzymają niezatrudnieni rodzice?

Największe zmiany zostaną wprowadzone w przypadku osób, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i nie opłacają składek ZUS - wszystkich matek, którym nie przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego. Chodzi więc przede wszystkim o osoby bezrobotne, studentki, osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia bez opłacanych składek ZUS, rolniczki. Do tej pory becikowe było tylko jednorazową zapomogą, wypłacaną po spełnieniu określonych warunków. Na skutek zmian wprowadzonych na mocy Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych z 24 lipca 2015 roku tym osobom będzie przysługiwało becikowe w wysokości 1000 zł miesięcznie. Świadczenie będzie wypłacane przez 52 tygodnie w przypadku jednego dziecka, a w przypadku, gdy na świat przyjdzie więcej dzieci - od 65 tygodni (bliźnięta), przez 67 tygodni (trojaczki) i 69 tygodni (czworaczki) po 71 tygodni (w przypadku pięciorga i więcej dzieci). W sumie więc każda osoba uprawniona do becikowego 2016 w ciągu roku otrzyma 12 000 zł na dziecko. Becikowe 2016 dla tej grupy osób jest przyznawane bez względu na wysokość dochodów.

Świadczenie to nie przysługuje rodzicom mającym prawo do świadczeń na mocy innych systemów niż powszechny system ubezpieczeń - mowa tu o pracownikach służb mundurowych.

>> Urlop macierzyński 2016 - na jakich zasadach jest przyznawany?

Becikowe 2016: co z osobami pracującymi?

Inaczej kwestia becikowego 2016 będzie wyglądała w przypadku osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, prowadzących własną działalność i zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia z opłacanymi składkami zdrowotnymi. Takie osoby będą uprawnione do otrzymania jednorazowego becikowego w wysokości 1000 zł - jeśli dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Dlaczego kobiety zatrudnione nie będą otrzymywały becikowego 2016 przez cały rok? Ponieważ pokrywałoby się ono z zasiłkiem macierzyńskim, do którego mają prawo jako osoby opłacające składki zdrowotne. To rozwiązanie pozostaje bez zmian - kobieta zatrudniona otrzymuje zasiłek macierzyński przez okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Warto dodać, że w przypadku osób, u których wyliczona kwota zasiłku macierzyńskiego okaże się mniejsza niż 1000 zł, zostanie wypłacone wyrównanie z budżetu państwa.

>> Urlopy dla rodziców - macierzyński, ojcowski i wychowawczy - kiedy i co się należy?

Jak otrzymać becikowe i od kiedy się je otrzymuje?

Aby otrzymać 1000 zł co miesiąc, należy złożyć wniosek - nie można otrzymać tego świadczenia bez załatwienia tej formalności. Wniosek musi zostać złożony w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeśli rodzic złoży go później, becikowe 2016 również zostanie przyznane, jednak z pominięciem tych pierwszych miesięcy. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Wraz z wnioskiem trzeba będzie przedstawić akt urodzenia dziecka.

>> Dołącz również do dyskusji o becikowym na forum Mjakmama24.pl!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza