Becikowe 2016: na jakich zasadach jest przyznawane nowe becikowe?

2016-01-04 9:45

Komu  przysługuje becikowe, ile wynosi i w jaki sposób można je otrzymać? Od 2016 roku wypłacane jest nowe świadczenie w związku z urodzeniem dziecka.

Becikowe 2016
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Becikowe 2016 przysługuje matce, ojcu lub prawnemu opiekunowi dziecka. Nie może go pobierać i matka, i ojciec.

Spis treści

  1. Becikowe 2016: co otrzymają niezatrudnieni rodzice?
  2. Becikowe 2016: co z osobami pracującymi?
  3. Jak otrzymać becikowe i od kiedy się je otrzymuje?

Dla wszystkich rodziców spodziewających się dziecka kwestia becikowego 2016 jest bardzo ważna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy więc poradnik, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące becikowego 2016.

Becikowe 2016: co otrzymają niezatrudnieni rodzice?

Największe zmiany zostaną wprowadzone w przypadku osób, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i nie opłacają składek ZUS - wszystkich matek, którym nie przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego. Chodzi więc przede wszystkim o osoby bezrobotne, studentki, osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia bez opłacanych składek ZUS, rolniczki. Do tej pory becikowe było tylko jednorazową zapomogą, wypłacaną po spełnieniu określonych warunków. Na skutek zmian wprowadzonych na mocy Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych z 24 lipca 2015 roku tym osobom będzie przysługiwało becikowe w wysokości 1000 zł miesięcznie. Świadczenie będzie wypłacane przez 52 tygodnie w przypadku jednego dziecka, a w przypadku, gdy na świat przyjdzie więcej dzieci - od 65 tygodni (bliźnięta), przez 67 tygodni (trojaczki) i 69 tygodni (czworaczki) po 71 tygodni (w przypadku pięciorga i więcej dzieci). W sumie więc każda osoba uprawniona do becikowego 2016 w ciągu roku otrzyma 12 000 zł na dziecko. Becikowe 2016 dla tej grupy osób jest przyznawane bez względu na wysokość dochodów.

Świadczenie to nie przysługuje rodzicom mającym prawo do świadczeń na mocy innych systemów niż powszechny system ubezpieczeń - mowa tu o pracownikach służb mundurowych.

>> Urlop macierzyński 2016 - na jakich zasadach jest przyznawany?

Becikowe 2016: co z osobami pracującymi?

Inaczej kwestia becikowego 2016 będzie wyglądała w przypadku osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, prowadzących własną działalność i zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia z opłacanymi składkami zdrowotnymi. Takie osoby będą uprawnione do otrzymania jednorazowego becikowego w wysokości 1000 zł - jeśli dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Dlaczego kobiety zatrudnione nie będą otrzymywały becikowego 2016 przez cały rok? Ponieważ pokrywałoby się ono z zasiłkiem macierzyńskim, do którego mają prawo jako osoby opłacające składki zdrowotne. To rozwiązanie pozostaje bez zmian - kobieta zatrudniona otrzymuje zasiłek macierzyński przez okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Warto dodać, że w przypadku osób, u których wyliczona kwota zasiłku macierzyńskiego okaże się mniejsza niż 1000 zł, zostanie wypłacone wyrównanie z budżetu państwa.

>> Urlopy dla rodziców - macierzyński, ojcowski i wychowawczy - kiedy i co się należy?

Jak otrzymać becikowe i od kiedy się je otrzymuje?

Aby otrzymać 1000 zł co miesiąc, należy złożyć wniosek - nie można otrzymać tego świadczenia bez załatwienia tej formalności. Wniosek musi zostać złożony w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeśli rodzic złoży go później, becikowe 2016 również zostanie przyznane, jednak z pominięciem tych pierwszych miesięcy. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Wraz z wnioskiem trzeba będzie przedstawić akt urodzenia dziecka.

>> Dołącz również do dyskusji o becikowym na forum Mjakmama24.pl!

Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.