Co z ulgą dla klasy średniej w przypadku ciąży i urlopu macierzyńskiego?

2022-01-18 14:29
Co z ulgą dla klasy średniej w przypadku ciąży i urlopu macierzyńskiego?
Autor: Getty images Co z ulgą dla klasy średniej w przypadku ciąży i urlopu macierzyńskiego?

Kolejne informacje o zasadach "Polskiego Ładu" przestraszyły przyszłe mamy. Okazuje się, że kobiety w ciąży, które korzystają z ulgi dla klasy średniej będą zmuszone oddać ja pod koniec roku. Dlaczego?

Zasada "Polskiego Ładu" dotycząca klasy średniej jest prosta - korzystasz z  ulgi, o ile mieścisz się w określonych widełkach. Gdy jednak w ciągu roku twoja pensja się zmieni, bo np. zachorowałaś lub przeszłaś na urlop macierzyński, który nie jest liczony jako dochód - przestajesz się mieścić w widełkach i musisz oddać ulgę. 

Pułapka dla przyszłych mam

O takiej pułapce, w którą mogą wpaść kobiety w ciąży napisał kilka dni temu portal bankier.pl. Cytowana przez portal specjalistka, Sonia Sosnowska specjalistka ds. kadr i płac z Biura Usług Rynkowych Zbigniew Maciej Szymik podała taki przykład: "Jeżeli kobieta zatrudniona na umowie o pracę zarabiająca 8 500 zł brutto miesięcznie  (czyli kwotę znajdującą się w środku przedziału uprawniającego do ulgi dla klasy średniej), mająca prawo do korzystania z ulgi dla klasy średniej przejdzie na zasiłek chorobowy, a następnie urlop macierzyński od lipca to jej wynagrodzenie roczne z umowy o pracę wyniesie 59 500 zł (8500 x 7 miesięcy - przyp. red.) – za mało do skorzystania z ulgi dla klasy średniej.

Jednak pracodawca tej kobiety od stycznia do lipca w miesięcznych zaliczkach na podatek dochodowy uwzględniał tę ulgę. W związku z tym jej zaliczki na podatek były mniejsze o 187 zł miesięcznie od zaliczek bez uwzględnienia ulgi. W efekcie kobieta ta w rozliczeniu rocznym będzie musiała zwrócić do Urzędu Skarbowego 1309 zł."

Co w taki razie zrobić ma kobieta będąca w ciąży?

O ile już wie, że będzie rodzić w ciągu roku, powinna zgłosić, że nie chce korzystać z ulgi dla klasy średniej. Gorzej, jeśli tego nie zrobi, a niespodziewanie będzie musiała iść na zwolnienie (co zresztą jest problemem nie tylko ciężarnych, ale wszystkich pracowników na etatach, ponieważ żadne zasiłki - ani chorobowy, ani macierzyński) nie liczą się jako przychód z tytułu umowy o pracę ) - wówczas musi się liczyć z koniecznością oddania ulgi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza