Czym jest Karta Dużej Rodziny? Jak ją uzyskać?

2018-02-20 15:56

Karta Dużej Rodziny oznacza m.in. tańsze przejazdy, bilety do kina i teatru oraz wiele innych zniżek udzielanych zarówno przez przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatnych usługodawców. Kto i na jakich zasadach może uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny
Autor: Redakcja

Karta Dużej Rodziny to projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który obejmuje ogólnopolski system zniżek dla rodzin, które mają troje i więcej dzieci. Zniżek udzielają usługodawcy i instytucje posługujące się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Posiadacze kart mogą skorzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Lista partnerów Karty Dużej Rodziny z roku na rok jest coraz większa i obejmuje obecnie ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce.

Spis treści

  1. Czym jest Karta Dużej Rodziny?
  2. Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
  3. Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?
  4. Aplikacja mobilna Karty Dużej Rodziny
  5. Gdzie skorzystać ze zniżek z Kartą Dużej Rodziny?
Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który obejmuje ogólnopolski system zniżek dla rodzin, które mają troje i więcej dzieci. Zniżek udzielają usługodawcy i instytucje posługujące się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Posiadacze kart mogą skorzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Lista partnerów Karty Dużej Rodziny z roku na rok jest coraz większa i obejmuje obecnie ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Kartę Dużej Rodziny może otrzymać bezpłatnie każdy członek rodziny wielodzietnej (z co najmniej trojgiem dzieci), niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Karta przysługuje dzieciom:

  • do ukończenia 18. roku życia,
  • do ukończenia 25. roku życia w przypadku dzieci uczących się,
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Do niedawna prawo do dożywotniego używania Karty Dużej Rodziny mieli jedynie rodzice, którzy w momencie składania wniosku wychowywali minimum troje dzieci w wieku do 18. lub 25. roku życia. Od stycznia 2018 roku uprawnieni do jej posiadania są także ci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Aby otrzymać Kartę Dużej rodziny, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek można uzyskać bezpośrednio w gminie lub znaleźć jego wzór w internecie.

Obecnie wniosek o Kartę Dużej rodziny można też złożyć przez internet. Aby móc składać wnioski elektronicznie, konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej swojego banku - należy wejść na stronę: www.empatia.mrpips.gov.pl i wybrać moduł eWnioski. Tam znajduje się instrukcja, jak złożyć wniosek. Założenie karty jest bezpłatne. Podpis elektroniczny kwalifikowany jest natomiast narzędziem komercyjnym, można go kupić u certyfikowanych dostawców, nadzorowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji (listę dostawców można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji NCCert).

Aplikacja mobilna Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny dostępna jest także w wersji mobilnej, co znacznie ułatwia jej użytkowanie - można ją pobrać tak jak każdą inną aplikację i mieć zawsze pod ręką. Użytkownicy aplikacji mobilnej mogą zacząć korzystać z Karty Dużej Rodziny już 24 godziny od jej przyznania, bez konieczności czekania na wydruk plastikowej wersji. Aplikacja, za sprawą geolokalizacji, wyszukuje najbliższe ośrodki, restauracje, sklepy i stacje benzynowe, gdzie można skorzystać ze zniżek oraz na bieżąco aktualizuje informacje o partnerach Karty Dużej Rodziny.

Zobacz także:

Karta Dużej Rodziny: partnerzy. Gdzie skorzystasz ze zniżek [WYKAZ MIEJSC]

Ulga na dziecko: zasady odliczania ulgi prorodzinnej w 2018 roku

Becikowe 2018 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

Gdzie skorzystać ze zniżek z Kartą Dużej Rodziny?

W programie ogólnopolskich zniżek uczestniczy wiele sklepów, instytucji kulturalnych, centrum rozrywki czy ośrodków sportu, a zakres świadczonych przez nich usług jest bardzo szeroki – od porad prawnych poprzez medyczne. Warto zwracać uwagę nie tylko na ogólnopolskie sieci marketów, ale też mniejsze stacjonarne sklepy w twojej okolicy – ich lista stale się powiększa.

Baza partnerów Karty Dużej Rodziny jest aktualizowana na bieżąco. Warto ją przejrzeć przed wyjazdem na wakacje lub ferie – może się bowiem okazać, że atrakcje turystyczne w miejscu, do którego się wybieramy, będą dostępne dla nas dużo taniej. Na liście partnerów są m.in.: Carrefour, Lidl, Luxmed, PKP Intercity, PKN Orlen czy Helios.

Wykaz wszystkich partnerów KDR można znaleźć pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza