ILE wynosi ZASIŁEK na DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE?

2014-04-28 11:44

Rodzice dzieci niepełnosprawnych w marcu domagali się od rządu podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej. 4 kwietnia Sejm przyjął ustawę, na mocy której zasiłek na dziecko niepełnosprawne będzie stopniowo rósł. Płacy minimalnej jednak teraz nie osiągnie. Kiedy to nastąpi i ile obecnie wynosi świadczenie dla niepełnosprawnych dzieci?

Wózek inwalidzki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych
  2. Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dzieci jest w Polsce zatrważająco niskie i do tej pory wynosiło 620 złotych. Kwota zasiłku na dziecko niepełnosprawne jest nieadekwatna do kosztów, które muszą ponosić rodzice opiekujący się swoim chorym dzieckiem. Leki, rehabilitacja, zabiegi - to wszystko pochłania ogromne pieniądze, z rodzic, który wozi dziecko niepełnosprawne na te zabiegi musi przecież zrezygnować z pracy.

Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych

W marcu 2014 roku rodzice niepełnosprawnych dzieci nie wytrzymali i wyszli na ulice. Domagali się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej, a więc kwoty 1680 zł brutto. Premier odmówił, rodzice zaczęli protestować w Sejmie. Ostatecznie ustalono, że zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie. Ile?

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Sejm uchwalił, że od 1 maja 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne będzie wynosiło 1000 złotych netto. Stawka ta będzie jednak stopniowo rosła. Już pół roku później, 1 stycznia 2015 roku, rodzice będą otrzymywać 1200 złotych netto. Rok później zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie o kolejne 100 złotych, do wysokości 1300 złotych netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza