ILE wynosi ZASIŁEK na DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE?

2014-04-28 11:44

Rodzice dzieci niepełnosprawnych w marcu domagali się od rządu podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej. 4 kwietnia Sejm przyjął ustawę, na mocy której zasiłek na dziecko niepełnosprawne będzie stopniowo rósł. Płacy minimalnej jednak teraz nie osiągnie. Kiedy to nastąpi i ile obecnie wynosi świadczenie dla niepełnosprawnych dzieci?

Wózek inwalidzki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych
  2. Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dzieci jest w Polsce zatrważająco niskie i do tej pory wynosiło 620 złotych. Kwota zasiłku na dziecko niepełnosprawne jest nieadekwatna do kosztów, które muszą ponosić rodzice opiekujący się swoim chorym dzieckiem. Leki, rehabilitacja, zabiegi - to wszystko pochłania ogromne pieniądze, z rodzic, który wozi dziecko niepełnosprawne na te zabiegi musi przecież zrezygnować z pracy.

Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych

W marcu 2014 roku rodzice niepełnosprawnych dzieci nie wytrzymali i wyszli na ulice. Domagali się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej, a więc kwoty 1680 zł brutto. Premier odmówił, rodzice zaczęli protestować w Sejmie. Ostatecznie ustalono, że zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie. Ile?

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Sejm uchwalił, że od 1 maja 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne będzie wynosiło 1000 złotych netto. Stawka ta będzie jednak stopniowo rosła. Już pół roku później, 1 stycznia 2015 roku, rodzice będą otrzymywać 1200 złotych netto. Rok później zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie o kolejne 100 złotych, do wysokości 1300 złotych netto.

Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.