ILE wynosi ZASIŁEK na DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE?

2014-04-28 11:44

Rodzice dzieci niepełnosprawnych w marcu domagali się od rządu podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej. 4 kwietnia Sejm przyjął ustawę, na mocy której zasiłek na dziecko niepełnosprawne będzie stopniowo rósł. Płacy minimalnej jednak teraz nie osiągnie. Kiedy to nastąpi i ile obecnie wynosi świadczenie dla niepełnosprawnych dzieci?

Wózek inwalidzki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych
  2. Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dzieci jest w Polsce zatrważająco niskie i do tej pory wynosiło 620 złotych. Kwota zasiłku na dziecko niepełnosprawne jest nieadekwatna do kosztów, które muszą ponosić rodzice opiekujący się swoim chorym dzieckiem. Leki, rehabilitacja, zabiegi - to wszystko pochłania ogromne pieniądze, z rodzic, który wozi dziecko niepełnosprawne na te zabiegi musi przecież zrezygnować z pracy.

Zasiłek dziecko niepełnosprawne: rodzice domagali się 1680 złotych

W marcu 2014 roku rodzice niepełnosprawnych dzieci nie wytrzymali i wyszli na ulice. Domagali się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości płacy minimalnej, a więc kwoty 1680 zł brutto. Premier odmówił, rodzice zaczęli protestować w Sejmie. Ostatecznie ustalono, że zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie. Ile?

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne: wywalczyli 1000 zł

Sejm uchwalił, że od 1 maja 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne będzie wynosiło 1000 złotych netto. Stawka ta będzie jednak stopniowo rosła. Już pół roku później, 1 stycznia 2015 roku, rodzice będą otrzymywać 1200 złotych netto. Rok później zasiłek na dzieci niepełnosprawne wzrośnie o kolejne 100 złotych, do wysokości 1300 złotych netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza