Nowe świadczenia dla rodziców aktywnych zawodowo. Program rusza już wkrótce!

2024-07-10 11:57

Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.

Wciąż możesz złożyć wniosek o 12 tys. na dziecko
Autor: Getty Images Wciąż możesz złożyć wniosek o 12 tys. na dziecko

Spis treści

 1. Program Aktywny Rodzic. Czym jest?
 2. Program Aktywny Rodzic. Dla kogo?
 3. Program Aktywny Rodzic. Ile wynosi wsparcie?

Program Aktywny Rodzic. Czym jest?

Od 1 października 2024 roku uszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma on ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywnością zawodową.

Program Aktywny Rodzic. Dla kogo?

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują rodzicowi dziecka do lat trzech, który jest:

 • obywatelem polskim,
 • obywatelem UE/EFTA lub Wielkiej Brytanii,
 • obywatelem innego kraju, o ile spełniasz warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku pracy.

Program Aktywny Rodzic. Ile wynosi wsparcie?

Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać nawet do 1900 złotych wsparcia pieniężnego. W jego skład wchodzą następujące świadczenia:

 1. świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,
 2. świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,
 3. świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługują w wysokości:

 • 1500 zł miesięcznie na dziecko,
 • 1900 zł miesięcznie – jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: a). konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz b). konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie aktywnie w domu przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko, niezależnie od tego, czy ma ono orzeczenie o niepełnosprawności.

Co jednak bardzo ważne, na to samo dziecko za dany miesiąc ZUS może wypłacić tylko jedno ze świadczeń.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?

Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.