Nowelizacja ustawy 500+. Rząd wprowadza zmiany!

2017-07-10 15:32

Ogłoszona przez rząd nowelizacja ustawy uwzględnia zmiany w samym programie 500+, ale też w funkcjonowaniu żłobków oraz w Karcie Dużej Rodziny. 

500+ nowelizacja ustawy
Autor: thinkstockphotos.com

Tak naprawdę nowa ustawa wprowadza zmiany w obszarze działań kilku ustaw: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a także o Karcie Dużej Rodziny.

Lista zmian, które obejmuje ustawa:

1. Ujednolicenie terminów przyjmowania wniosków o różnego rodzaju świadczenia dla rodzin. 

2. Roczna ocena funkcjonowania programu Rodzina 500 plus będzie połączona z analizą innych świadczeń, bo są one ze sobą powiązane.

3. Redukcję niepożądanych zjawisk tj. dopasowanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, fałszowanie samotnego rodzicielstwa (by nie uwzględniać dochodu partnera) czy pobieranie 500+ przez osoby faktycznie mieszkające poza granicami Polski.

4. Zmianie ulegnie także obsługa wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - do tej pory urząd marszałkowski, po wejściu w życie ustawy, wojewoda. Powodem przejęcia tego obowiązku jest problem z realizacją tego zadania (opóźnienia w zakresie decyzji administracyjnej i wypłaty świadczenia). Po zmianach, minister rodzinny będzie miał większe wpływy na egzekwowanie efektywnej pracy wojewodów.

Jak złożyć wniosek na kolejny rok świadczenia wychowawczego?

5. W 2017 r. internetowe i papierowe wnioski będą składane od 1.08, a od przyszłego będzie można je złożyć już 1.07 (to ukłon w stronę samorządowców, którzy łącznie z wnioskami o 500+ będą musieli rozpatrywać także inne wnioski). 

6. Ustawa obejmuje także zmiany w żłobkach i klubach dziecięcych. Poza szeregiem socjalnych ułatwień, placówki te będą także zwolnione z opłat od nieruchomości tak jak przedszkola. Powstaną nowe żłobki. Ministerstwo wskazuje, że w ponad 70% gmin w Polsce brakuje jakichkolwiek instytucji opieki. Brak placówek powoduje, że wielu rodziców nie jest w stanie pogodzić życia rodzinnego z życiem zawodowym. Osoby kandydujące do pracy w żłobkach, począwszy od opiekunów kończąc na dyrektorach, będą sprawdzani w bazie danych rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym. Rodzice będą mieli prawo w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego. 

7. KARTA DUŻEJ RODZINY - od 2019 r. z jej przywilejów będą mogły skorzystać ci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu trójkę dzieci. Karta zostanie dostosowana do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej. Pojawi się aplikacja na smartfonie: Karta Dużej Rodziny. Pozwoli to na korzystanie z ulg od razu po jej przyznaniu przez jednostkę wydającą pozytywną decyzję. Karta plastikowa pozostanie dalej w obiegu. Posiadacze kart będą mogli korzystać z obu form. 

Ustawa wejdzie w życie etapami - 1 sierpnia, od 2018 r. oraz od 2019 r. 

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.