Podatek dochodowy za 2011: ulgi podatkowe na dziecko i wspólne rozliczanie się z dzieckiem

2012-03-13 12:38

Rodzice dziecka, rozliczając podatek dochodowy za 2011 r., mogą odliczyć od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składek zdrowotnych, nawet do 1.112,04 zł za każde dziecko będące na ich wychowaniu. Ponadto rodzic samotnie wychowujący dziecko może rozliczyć podatek dochodowy wspólnie z dzieckiem.

Podatek dochodowy za 2011: ulgi podatkowe na dziecko i wspólne rozliczanie się z dzieckiem
Autor: _photos.com|photos.com Podatek dochodowy za 2011: ulgi podatkowe na dziecko i wspólne rozliczanie się z dzieckiem

Spis treści

  1. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?
  2. Odliczenie od podatku dla obojga rodziców
  3. Samotni rodzice mogą rozliczać się z dzieckiem

Ulga na dziecko, rozliczanie się z dzieckiem to tematy często poruszane przez rodziców, którzy mają często wiele wątpliwości. Sprawdźmy, jak to wygląda w świetle prawa.

Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej mają rodzic dziecka, opiekun prawny, u którego zamieszkuje dziecko oraz osoba sprawująca opiekę pełniąc funkcję rodziny zastępczej. Odliczeniu od podatku dochodowego podlega kwota 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym uprawniona osoba wykonywała władzę rodzicielską, pełniła funkcję rodziny zastępczej czy też sprawowała opiekę, tj. maksymalnie 1.112,04 zł na jedno dziecko (12 x 92,67 zł = 1.112,04 zł). Prawo odliczenia nie przysługuje począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko zostało umieszczone w placówce opiekuńczej lub wstąpiło w związek małżeński.

Odliczenie od podatku dla obojga rodziców

Istotne jest, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej ustalonej przez siebie proporcji. Nie mniej istotne jest, iż prawo skorzystania z ulgi przysługuje nie tylko na małoletnie dzieci, ale również na dzieci do 25 roku życia, o ile uczą się lub studiują (także za granicą) i nie uzyskują dochodów przekraczających kwotę 3.089,00 zł oraz na dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym podając liczbę dzieci i ich numery PESEL - w przypadku braku tych numerów imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Jedynie na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia (np. odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego, odpis orzeczenia sądu, zaświadczenia o uczęszczaniu dziecka do szkoły).

Samotni rodzice mogą rozliczać się z dzieckiem

Ponadto atrakcyjnym podatkowo rozwiązaniem jest rozliczenie dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, który w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci, wspólnie z dzieckiem. Takie uprawnienie przysługuje osobie będącej panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, o ile jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. W takim przypadku rodzic lub opiekun dziecka (również uczącego się) składa wniosek o wspólne rozliczenie podatku wspólnie z dzieckiem w rocznym zeznaniu podatkowym. Rozliczając podatek wspólnie z dzieckiem określa się go w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko, co zawsze jest korzystniejsze biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku. Z rozliczeniem z dzieckiem nie można skorzystać, gdy rodzic lub opiekun płaci 19 % podatek liniowy lub podatek ryczałtowy, ponadto dziecko nie może mieć dochodów podlegających podatkowi dochodowemu.Akty prawne:1. ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza