ŚWIADCZENIA RODZINNE za granicą. Ile wynoszą ZASIŁKI RODZINNE w Norwegii i Wielkiej Brytanii?

2014-11-13 13:51

Świadczenia rodzinne w Polsce nijak się mają do tych za granicą. Zasiłki opiekuńcze w Norwegii czy Wielkiej Brytanii są wysokie i należą się wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodu. Jest to jedna z przyczyn, dla których Polacy za granicą decydują się na zakładanie rodzin.

świadczenia rodzinne za granicą
Autor: thinkstockphotos.com Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

Spis treści

  1. Świadczenia rodzinne w Norwegii: ile wynoszą?
  2. Świadczenia rodzinne w Wielkiej Brytanii: wyższe czy niższe niż w Norwegii?

Świadczenia rodzinne na Zachodzie są bardzo wysokie i pozwalają rodzinom na spokojne i dostatnie życie. Nie da się ukryć, że dla wielu Polaków był to jeden z argumentów przemawiających za emigracją. Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

>> Wszystko o urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i tacierzyńskim >>

Emigracja z dzieckiem - rady doświadczonej mamy

Świadczenia rodzinne w Norwegii: ile wynoszą?

W Norwegii świadczenia rodzinne są bardzo wysokie. Jeśli Polak pracuje u norweskiego pracodawcy, należą mu się dwa zasiłki: rodzinny i opiekuńczy.

* Zasiłek rodzinny - przysługuje każdemu rodzicowi, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Nie jest uzalezniony od dochodów rodziców. Wynosi 970 koron, co daje ok. 500 zł.

* Zasiłek opiekuńczy - przysługuje rodzicom dziecka, które ukończyło już 1., ale nie ukończyło 2. roku życia. Jego wysokość jest zależna od tego, czy maluch uczęszcza do dotowanego przez państwo żłobka i ile spędza w nim godzin. Jeśli liczba ta przekracza 20 w tygodniu, rodzic traci prawo do zasiłku. Jeśli nie, otrzymuje go od państwa. Na dziecko pomiędzy 13. a 18. miesiącem życia, które nie uczęszcza do żłobka, należy się 5 tysięcy koron, co daje ok. 2500 zł. Jeśli dziecko spędza w żłobku mniej niż 11 godzin w tygodniu, rodzic otrzyma zasiłek w wysokości połowy standardowych stawek. Na dziecko między 19. a 23. miesiącem przysługują 3 tysiące koron, co daje ok. 1500 zł.

Rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą oczywiście ubiegać się o większe świadczenia.

Co w przypadku rodziny, w której tylko jedna osoba legalnie przebywa i pracuje w Norwegii, a druga została w Polsce? W takiej sytuacji państwo bierze pod uwagę to, czy współmałżonek nad Wisłą pracuje, czy też przebywa na bezrobociu. Wysokość zasiłku jest pomniejszana o świadczenia, które tu otrzymuje.

>> Kiedy należy się wysoki zasiłek macierzyński kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą? >>

Świadczenia rodzinne w Wielkiej Brytanii: wyższe czy niższe niż w Norwegii?

Wielka Brytania również posiada rozbudowany system świadczeń rodzinnych. Każdemu rodzicowi należą się dwa zasiłki: child benefit i child tax credit.

* Child benefit - należy się każdemu rodzicowi niezależnie od tego, jakie ma dochody. Zasiłek przyznawany jest na każde dziecko, rodziny z modelu 2+2 lub 2+3 otrzymują więc bardzo wysokie świadczenia. Co ciekawe, child benefit można otrzymać nawet za okres, w którym dziecko nie przebywało w Wielkiej Brytanii, tylko w Polsce, np. razem z matką. W takiej sytuacji, po ściągnięciu rodziny na Wyspy, należy się wyrównanie

* Child tax credit - zasiłek przyznawany rodzicom, którzy mają dzieci do 15. roku życia. Jeśli dziecko kontynuuje naukę w pełnym wymiarze godzin, zasiłek będzie wypłacany do ukończenia przez niego 20. roku życia. Wysokość child tax credit uzależniona jest od dochodu rodziny, zatrudnienia rodziców oraz liczby dzieci

* Working tax credit - zasiłek dla osób, które mają niskie dochody. Ma stanowić dla nich dodatkowe źródło finansowania, a jego wysokość uzależniona jest od dochodów. Working tax credit można uzyskać zarówno wtedy gdy jest się zatrudnionym na etacie, jak i wtedy prowadzi się działalność gospodarczą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza