ŚWIADCZENIA RODZINNE za granicą. Ile wynoszą ZASIŁKI RODZINNE w Norwegii i Wielkiej Brytanii?

2014-11-13 13:51 Katarzyna Stańczyk
świadczenia rodzinne za granicą
Autor: thinkstockphotos.com Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

Świadczenia rodzinne w Polsce nijak się mają do tych za granicą. Zasiłki opiekuńcze w Norwegii czy Wielkiej Brytanii są wysokie i należą się wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodu. Jest to jedna z przyczyn, dla których Polacy za granicą decydują się na zakładanie rodzin.

Świadczenia rodzinne na Zachodzie są bardzo wysokie i pozwalają rodzinom na spokojne i dostatnie życie. Nie da się ukryć, że dla wielu Polaków był to jeden z argumentów przemawiających za emigracją. Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

>> Wszystko o urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i tacierzyńskim >>

Emigracja z dzieckiem - rady doświadczonej mamy

Świadczenia rodzinne w Norwegii: ile wynoszą?

W Norwegii świadczenia rodzinne są bardzo wysokie. Jeśli Polak pracuje u norweskiego pracodawcy, należą mu się dwa zasiłki: rodzinny i opiekuńczy.

* Zasiłek rodzinny - przysługuje każdemu rodzicowi, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Nie jest uzalezniony od dochodów rodziców. Wynosi 970 koron, co daje ok. 500 zł.

* Zasiłek opiekuńczy - przysługuje rodzicom dziecka, które ukończyło już 1., ale nie ukończyło 2. roku życia. Jego wysokość jest zależna od tego, czy maluch uczęszcza do dotowanego przez państwo żłobka i ile spędza w nim godzin. Jeśli liczba ta przekracza 20 w tygodniu, rodzic traci prawo do zasiłku. Jeśli nie, otrzymuje go od państwa. Na dziecko pomiędzy 13. a 18. miesiącem życia, które nie uczęszcza do żłobka, należy się 5 tysięcy koron, co daje ok. 2500 zł. Jeśli dziecko spędza w żłobku mniej niż 11 godzin w tygodniu, rodzic otrzyma zasiłek w wysokości połowy standardowych stawek. Na dziecko między 19. a 23. miesiącem przysługują 3 tysiące koron, co daje ok. 1500 zł.

Rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą oczywiście ubiegać się o większe świadczenia.

Co w przypadku rodziny, w której tylko jedna osoba legalnie przebywa i pracuje w Norwegii, a druga została w Polsce? W takiej sytuacji państwo bierze pod uwagę to, czy współmałżonek nad Wisłą pracuje, czy też przebywa na bezrobociu. Wysokość zasiłku jest pomniejszana o świadczenia, które tu otrzymuje.

>> Kiedy należy się wysoki zasiłek macierzyński kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą? >>

Świadczenia rodzinne w Wielkiej Brytanii: wyższe czy niższe niż w Norwegii?

Wielka Brytania również posiada rozbudowany system świadczeń rodzinnych. Każdemu rodzicowi należą się dwa zasiłki: child benefit i child tax credit.

* Child benefit - należy się każdemu rodzicowi niezależnie od tego, jakie ma dochody. Zasiłek przyznawany jest na każde dziecko, rodziny z modelu 2+2 lub 2+3 otrzymują więc bardzo wysokie świadczenia. Co ciekawe, child benefit można otrzymać nawet za okres, w którym dziecko nie przebywało w Wielkiej Brytanii, tylko w Polsce, np. razem z matką. W takiej sytuacji, po ściągnięciu rodziny na Wyspy, należy się wyrównanie

* Child tax credit - zasiłek przyznawany rodzicom, którzy mają dzieci do 15. roku życia. Jeśli dziecko kontynuuje naukę w pełnym wymiarze godzin, zasiłek będzie wypłacany do ukończenia przez niego 20. roku życia. Wysokość child tax credit uzależniona jest od dochodu rodziny, zatrudnienia rodziców oraz liczby dzieci

* Working tax credit - zasiłek dla osób, które mają niskie dochody. Ma stanowić dla nich dodatkowe źródło finansowania, a jego wysokość uzależniona jest od dochodów. Working tax credit można uzyskać zarówno wtedy gdy jest się zatrudnionym na etacie, jak i wtedy prowadzi się działalność gospodarczą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE