ŚWIADCZENIA RODZINNE za granicą. Ile wynoszą ZASIŁKI RODZINNE w Norwegii i Wielkiej Brytanii?

2014-11-13 13:51

Świadczenia rodzinne w Polsce nijak się mają do tych za granicą. Zasiłki opiekuńcze w Norwegii czy Wielkiej Brytanii są wysokie i należą się wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodu. Jest to jedna z przyczyn, dla których Polacy za granicą decydują się na zakładanie rodzin.

świadczenia rodzinne za granicą
Autor: thinkstockphotos.com Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

Spis treści

  1. Świadczenia rodzinne w Norwegii: ile wynoszą?
  2. Świadczenia rodzinne w Wielkiej Brytanii: wyższe czy niższe niż w Norwegii?

Świadczenia rodzinne na Zachodzie są bardzo wysokie i pozwalają rodzinom na spokojne i dostatnie życie. Nie da się ukryć, że dla wielu Polaków był to jeden z argumentów przemawiających za emigracją. Ile wynoszą świadczenia rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii - w krajach, w których Polacy tworzą duże grupy imigranckie?

>> Wszystko o urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i tacierzyńskim >>

Emigracja z dzieckiem - rady doświadczonej mamy

Świadczenia rodzinne w Norwegii: ile wynoszą?

W Norwegii świadczenia rodzinne są bardzo wysokie. Jeśli Polak pracuje u norweskiego pracodawcy, należą mu się dwa zasiłki: rodzinny i opiekuńczy.

* Zasiłek rodzinny - przysługuje każdemu rodzicowi, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Nie jest uzalezniony od dochodów rodziców. Wynosi 970 koron, co daje ok. 500 zł.

* Zasiłek opiekuńczy - przysługuje rodzicom dziecka, które ukończyło już 1., ale nie ukończyło 2. roku życia. Jego wysokość jest zależna od tego, czy maluch uczęszcza do dotowanego przez państwo żłobka i ile spędza w nim godzin. Jeśli liczba ta przekracza 20 w tygodniu, rodzic traci prawo do zasiłku. Jeśli nie, otrzymuje go od państwa. Na dziecko pomiędzy 13. a 18. miesiącem życia, które nie uczęszcza do żłobka, należy się 5 tysięcy koron, co daje ok. 2500 zł. Jeśli dziecko spędza w żłobku mniej niż 11 godzin w tygodniu, rodzic otrzyma zasiłek w wysokości połowy standardowych stawek. Na dziecko między 19. a 23. miesiącem przysługują 3 tysiące koron, co daje ok. 1500 zł.

Rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą oczywiście ubiegać się o większe świadczenia.

Co w przypadku rodziny, w której tylko jedna osoba legalnie przebywa i pracuje w Norwegii, a druga została w Polsce? W takiej sytuacji państwo bierze pod uwagę to, czy współmałżonek nad Wisłą pracuje, czy też przebywa na bezrobociu. Wysokość zasiłku jest pomniejszana o świadczenia, które tu otrzymuje.

>> Kiedy należy się wysoki zasiłek macierzyński kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą? >>

Świadczenia rodzinne w Wielkiej Brytanii: wyższe czy niższe niż w Norwegii?

Wielka Brytania również posiada rozbudowany system świadczeń rodzinnych. Każdemu rodzicowi należą się dwa zasiłki: child benefit i child tax credit.

* Child benefit - należy się każdemu rodzicowi niezależnie od tego, jakie ma dochody. Zasiłek przyznawany jest na każde dziecko, rodziny z modelu 2+2 lub 2+3 otrzymują więc bardzo wysokie świadczenia. Co ciekawe, child benefit można otrzymać nawet za okres, w którym dziecko nie przebywało w Wielkiej Brytanii, tylko w Polsce, np. razem z matką. W takiej sytuacji, po ściągnięciu rodziny na Wyspy, należy się wyrównanie

* Child tax credit - zasiłek przyznawany rodzicom, którzy mają dzieci do 15. roku życia. Jeśli dziecko kontynuuje naukę w pełnym wymiarze godzin, zasiłek będzie wypłacany do ukończenia przez niego 20. roku życia. Wysokość child tax credit uzależniona jest od dochodu rodziny, zatrudnienia rodziców oraz liczby dzieci

* Working tax credit - zasiłek dla osób, które mają niskie dochody. Ma stanowić dla nich dodatkowe źródło finansowania, a jego wysokość uzależniona jest od dochodów. Working tax credit można uzyskać zarówno wtedy gdy jest się zatrudnionym na etacie, jak i wtedy prowadzi się działalność gospodarczą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza