Tym rodzicom ulga na dzieci za 2023 rok przysługuje bez limitu dochodów. Kto może dostać 1100 zł?

2024-01-16 13:30

Ulga na dziecko to przywilej, z którego nie mogą skorzystać wszyscy rodzice, chociażby z uwagi na kryterium dochodowe. Jest jednak pewna grupa mam i ojców, których limity zarobkowe nie dotyczą. W lipcu 2022 roku zmieniono przepisy w ich sprawie. Co konkretnie się zmieniło?

Tym rodzicom ulga na dzieci za 2023 rok przysługuje bez limitu dochodów. Kto może dostać 1100 zł?
Autor: Getty images Tym rodzicom ulga na dzieci za 2023 rok przysługuje bez limitu dochodów. Kto może dostać 1100 zł?

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) jest jedną z najczęściej rozliczanych w naszym kraju. Daje możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców dziecka/dzieci o określoną ustawowo kwotę. Może ona wynieść od 1112,04 do 2700 złotych na jedno dziecko. W przypadku rodziców, które posiadają kilkoro dzieci jest więc sporym bonusem. Aby jednak z niego skorzystać trzeba spełnić m.in. kryterium dochodowe. Wyjątkiem są rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Ci rodzice skorzystają z ulgi prorodzinnej za 2023 rok bez limitu dochodów

W lipcu 2022 roku uproszono przepisy podatkowe w stosunku do rodziców, którzy wychowują przynajmniej jedno niepełnosprawne dziecko. Według nich rodzic niepełnosprawne dziecko otrzyma ulgę prorodzinną bez względu na osiągane dochody. Ulga ta przysługuje także bez względu na to, ile niepełnosprawne dziecko ma lat.

Ile wynosi? Dokładnie tyle samo, co w przypadku sprawnych dzieci:

  • 1112,04 zł ulgi - na pierwsze dziecko,
  • 1112,04 zł ulgi - na drugie dziecko,
  • 2000,04 zł ulgi - na trzecie dziecko,
  • 2700 zł ulgi - na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulga na dziecko za 2023 rok. W przypadku sprawnych dzieci przepisy się nie zmieniły

Zasady rozliczania ulgi w 2023 roku na sprawne dzieci nie uległy zmianie – podkreślała niedawno w naszym serwisie Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot.

W przypadku w pełni sprawnych pociech ulga prorodzinna przysługuje rodzicom jedynaków tylko, jeśli nie przekroczyli oni limitu dochodów:

  • małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
  • osoby niepozostające w związku małżeńskim - 56 tysięcy złotych.

Muszą także spełniać inne warunki. Muszą posiadać dzieci, które

  • nie ukończyły 18 lat,
  • nie ukończyły 26. roku życia, ale uczą się lub studiują i jeżeli w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż 19 061,28 zł.

Komu nie przysługuje ulga na dziecko za 2023 rok?

Ulga prorodzinna nie należy się zaś rodzicom sprawnych dzieci, które:

  • skończyły 18 lat i nie uczą się,
  • uczą się, ale skończyły 26. rok życia.

Ponadto ulga prorodzinna nie obowiązuje rodziców, których dziecko wstąpiło w związek małżeński lub zostało umieszczone w placówce zapewniającej opiekę na mocy orzeczenia sądu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza