ULGA na DZIECI będzie WYŻSZA. Sprawdź o ile [wykaz ulg dla rodzin]

2014-10-24 10:09

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zwiększeniu ulg na dzieci. Wyższe ulgi będą dotyczyły osób o niskich dochodach oraz rodzin wielodzietnych. O ile się zwiększą?

Ulga na dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Większa ulga na dzieci to dobra wiadomość przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych.

Spis treści

  1. Ulga na dzieci: rodziny wielodzietne mogą odetchnąć z... ulgą
  2. Ulga na dzieci: ile można odliczyć w rozliczeniu PIT?
  3. Ulga na dzieci a PIT 2014

Z pełnej ulgi na dzieci dotychczas mogły skorzystać osoby, które wykazywały w rozliczeniu PIT odpowiedni dochód i płaciły wysokie podatek. Teraz się to zmieni - pełna ulga na dzieci będzie przysługiwała również tym, którzy nie zarabiają wiele.

Po przyjęciu nowelizacji ustawy o zmianach w PIT, Urząd Skarbowy będzie wypłacał rodzinom różnicę pomiędzy przysługującą ulgą a kwotą, którą odliczyły w zeznaniu podatkowym. Co ważne, z ulgi na dzieci będą mogli korzystać również opiekunowie prawni i rodzice zastępczy.

>> Ile kosztuje utrzymanie dziecka? >>

Ulga na dzieci: rodziny wielodzietne mogą odetchnąć z... ulgą

Na nowelizacji ustawy najwięcej skorzystają rodziny wielodzietne. Ulga na trzecie dziecko będzie wynosiła teraz 2000,04 zł (wcześniej 1668 zł), a na czwarte i kolejne 2700 zł (wcześniej 2224 zł).

>> Karta Dużej Rodziny: gdzie możesz z niej skorzystać? >>

Ulga na dzieci: ile można odliczyć w rozliczeniu PIT?

Od tej pory rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła odliczyć maksymalnie 1112,04 zł, z dwójką 2224,08 zł, a z trójką 4224,12 zł. Rodzinom z czwórką dzieci będzie przysługiwała ulga prorodzinna w wysokości 6924,12 zł, a z piątką - 9624,12 zł.

Ulga na dzieci a PIT 2014

Ze zmian przyjętych w nowelizacji ustawy będzie można skorzystać od 1 stycznia 2015 roku. To oznacza, że składając deklarację PIT za 2014 rok, można odliczyć wyższą ulgę na dzieci.

Zmiany będą kosztowały w 2015 roku budżet państwa 1,1 mld złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza