Gala finałowa kampanii i konkursu „Położna na medal”

materiały prasowe 2018-03-13 9:36

W piątek, 9 marca, w Hotelu Radisson Blu Sobieski odbyła się gala podsumowująca 4. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na Medal”, podczas której nagrodzono najlepsze położne z całej Polski. Inicjatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat podnosi świadomość społeczną tematów związanych z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.

Położna na medal

i

Autor: _materialy_prasowe

Ponad 150 położnych z całej Polski wzięło udział w uroczystej gali podsumowującej czwartą edycję kampanii i konkursu „Położna na medal”.

Do ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą położną zgłoszono 427 kandydatek, na które łącznie oddano 19112 głosów. Tytuł zwyciężczyni odebrała Monika Wójcik z Limanowej z łączną liczbą 1366 głosów. Laureatka w nagrodę otrzymała voucher na wycieczkę w dowolnie wybrane miejsce, ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia oraz czek pieniężny na podnoszenie kwalifikacji zawodowych o wartości 2000 zł ufundowany przez firmę Pampers.

Najwspanialszą rzeczą w mojej pracy jest poczucie, że jestem częścią wyjątkowego i niepowtarzalnego momentu w życiu nie tylko kobiety, ale także całej jej rodziny. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że zostałam nagrodzona tytułem Położnej na medal – powiedziała podczas Gali Monika Wójcik.

Tuż za położną z Limanowej z liczbą 1250 głosów, uplasowała się Elżbieta Wójtowicz z Olsztyna. Pani Elżbieta odebrała nagrodę za drugie miejsce – laptop Apple MacBook, ufundowany przez firmę Natalis.

Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła Marzena Langner-Pawliczek, na którą oddano łącznie 827 głosów. Położna z Knurowa w nagrodę otrzymała nowoczesny smartfon ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia.

– Każdy szczęśliwie zakończony dyżur, kiedy mama i dziecko są zdrowi, jest dla mnie wielkim sukcesem – podkreśliła Marzena Langner-Pawliczek.

Położna na medal

i

Autor: _materialy_prasowe Laureatki ogólnopolskie i wojewódzkie.
Położna na medal

i

Autor: _materialy_prasowe Laureatki ogólnopolskie z Zofią Małas - Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Oficjalna część gali została otwarta wystąpieniem Jacka Drapały, Prezesa Zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA, który podkreślił jaką rolę odgrywa w społeczeństwie kampania:

– Do niedawna większość społeczeństwa przekonana była, że rolą położnej jest tylko przyjmowanie porodów. Właśnie dzięki kampanii „Położna na Medal”, udało nam się obalić ten stereotyp. Pokazujemy, jak bardzo zawód położnej wymaga poświęcenia i zaangażowania. To, co robią położne na co dzień, wykracza poza wszelką definicję tego zawodu. W swoich działaniach nie tylko robią to, co należy do obowiązków położnej, ale dają coś więcej. Dają siebie. Dzielą się swoją empatią, otwartością, są przyjacielem rodziny, dostępne są o każdej porze dnia i nocy. Cieszymy się, że cel który sobie założyliśmy, czyli rozpoczęcie i prowadzenie otwartej dyskusji na temat roli położnej, został osiągnięty.

Uroczystą galę poprowadziła Katarzyna Bosacka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki, medycyny i wychowania dzieci. 

Na zakończenie części oficjalnej przed zebraną publicznością wystąpił artysta, jeden z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia, Rafał Brzozowski.

Podczas Gali zostały również nagrodzone położne z poszczególnych województw oraz te, które wyróżniły się współpracą z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Położna na medal

i

Autor: _materialy_prasowe
Położna na medal

i

Autor: _materialy_prasowe Jacek Drapała - Prezesa Zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA.

Wyzwania i zmiany z jakimi spotyka się położna na co dzień

W piątkowy poranek, odbyło się również śniadanie prasowe, na którym poruszono tematy dotyczące wyzwań i zmian z jakimi spotykają się na co dzień położne. Partnerzy merytoryczni kampanii podsumowali prace zespołu nad rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej.

Przedstawicielkami ze strony merytorycznej były: Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. dr hab. n. o zdr. Beata Pięta – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Leokadia Jędrzejewska – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego. Panie przedstawiły założenia nowych standardów opieki okołoporodowej. Zwróciły uwagę, że nowością w standardach opieki okołoporodowej będą analiza depresji kobiety w ciąży i po niej oraz podnoszenie edukacji na temat karmienia piersią.

Podczas spotkania przestawiono również założenia i cele jakie stawiała przed sobą 4. edycja kampanii. Przybyli dziennikarze mieli okazję zapoznać się z działalnością Akademii Malucha Alantan. Organizatorka kampanii i konkursu Położna na medal Iwona Barańska podkreśliła, że „dzięki kampanii już 4 rok udaje się nagrodzić położne, które na co dzień najbliższe są kobiecie rodzącej, wyróżniają się empatią oraz oddaniem do wykonywanego zawodu”.

Udział w śniadaniu prasowym wzięły również ogólnopolskie laureatki: Monika Wójcik, Elżbieta Wójtowicz oraz Marzena Langner Pawliczek.

Elżbieta Wójtowicz, zdobywczyni 2 miejsca w konkursie, podkreślała „rolę edukacji oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych, które są dziś nieodłączne w zawodzie położnej, aby mogła ona na bieżąco sprostać wymaganiom młodego pokolenia, które jest coraz bardziej świadome swoich praw podczas porodu”.

Gościem specjalnym spotkania był położny, Grzegorz Chajdaś, który pracuje na oddziale patologii ciąży. Jak powiedziała Prezes Zofia Małas, Pan Grzegorz należy do grona 71 mężczyzn wykonujących zawód położnego w Polsce. Dodała również, że łącznie zarejestrowanych jest 37 tysięcy położnych, z czego czynnie pracuje 27 tysięcy.   

Start piątej jubileuszowej edycji kampanii i konkursu „Położna na Medal” zaplanowano na 1 kwietnia br. Zgłaszanie położnych i oddawanie głosów będą możliwe pod nowych adresem strony www kampanii – www.poloznanamedal2018.pl