Nadwaga i otyłość stają się w Polsce coraz większym problemem społecznym i to nie tylko wśród dorosłych. Lekarze i dietetycy alarmują, że u dzieci to już prawdziwa epidemia – liczba otyłych maluchów i nastolatków w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła aż trzykrotnie.
Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA, a wśród 12-latków wielu waży nawet ponad 100 kilogramów. Dlatego problemu nie wolno lekceważyć, lecz przedsięwziąć działania, by go zahamować – temu między innymi ma służyć książka pod tytułem „Dlaczego nasze dzieci są otyłe?”.
Choć statystyki dotyczą głównie dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolaków, nadwaga pojawia się dużo wcześniej – czasem już u niemowląt. A niemowlę z nadwagą w późniejszym wieku może mieć problemy z otyłością i w konsekwencji być podatne na poważne choroby metaboliczne, na przykład na cukrzycę.
W książce można przeczytać:
- Kto i dlaczego jest najbardziej narażony na otyłość
- Jaki wpływ ma przebieg ciąży na rozwój i wagę dziecka po urodzeniu
- Dlaczego tak istotna jest kontrola wagi niemowlęcia
Książka jest podzielona na poszczególne etapy rozwoju dziecka, ponieważ inaczej należy dbać o prawidłową wagę u malucha, inaczej u przedszkolaka, a jeszcze inaczej u ucznia.
Rodzice i opiekunowie znajdą w niej między innymi odpowiedzi na pytania:
- Co powinno wchodzić w skład codziennego menu dziecka
- Jak zachęcić dziecko do picia wody
- Jak przekonać dziadków, by nie przekarmiali wnuków
- Czy maluch może być wegetarianinem
- Dlaczego tak ważne jest uprawianie sportu od małego
- W jaki sposób odchudzić nastolatka
W książce są również liczne porady specjalistów od żywienia oraz wypowiedzi mam z forum www.mjakmama24.pl, które dzielą się doświadczeniami w walce z otyłością u swoich dzieci. Poza tym jest tam ponad 50 przepisów na szybkie w przygotowaniu i zdrowe potrawy, które pomogą utrzymać właściwą wagę dziecka.