Tłuste jedzenie w dzieciństwie źle wpływa na płodność chłopców

2020-10-23 13:41

Twój syn je sporo tłustych potraw? Udowodniono, że to może negatywnie wpływać na jakość jego nasienia w wieku dorosłym!

Tłuste jedzenie w dzieciństwie wpływa na płodność mężczyzn
Autor: Getty Images

Naukowcy z Uniwersytetu w Porto i Uniwersytetu w Zagrzebiu przeprowadzili badania, które mogą potwierdzić teorię, że tłusta dieta obniża jakość męskiego nasienia.

Badania te obejmowały trzy grupy samców myszy. Pierwsza grupa od momentu narodzin otrzymywała pokarm o wysokiej zawartości tłuszczu. Druga grupa podobnie, jednak po dwóch miesiącach sposób odżywiania zmieniono na zbilansowany. Trzecia grupa była natomiast grupą kontrolną i dostawała standardowe pożywienie.

Badacze ustalili dzięki temu, że spożywanie wysokotłuszczowych pokarmów na wczesnym etapie życia negatywnie wpływało na metabolizm tłuszczów, powodowało nagromadzenie kwasów tłuszczowych i osłabiało działanie przeciwutleniaczy w jądrach gryzoni.

Co ważne: zmiany te nie cofały się po zmianie diety na zbilansowaną, co wskazywało na to, że są one nieodwracalne.

Zmiany te mogą wywoływać stan zapalny i zaburzenia metaboliczne powodujące trwałe obniżenie jakości nasienia. U myszy otrzymujących karmę o wysokiej zawartości tłuszczu występowała większa ilość plemników o nieprawidłowym kształcie” – zauważają autorzy.

Wyniki tych obserwacji potwierdzają wnioski, do jakich dochodzili autorzy wcześniejszych, licznych badań nad tym problemem. To kolejny dowód na to jak ważna dla zdrowia reprodukcyjnego przyszłych ojców jest prawidłowa dieta w dzieciństwie i zapobieganie otyłości wśród dzieci.

Sprawdź: Co jeszcze obniża męską płodność?

O swoim odkryciu portugalsko-chorwacki zespół badaczy poinformował na łamach „American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism”.

Czytaj także: Tłuszcze trans z pożywienia mogą przenikać do mleka mamy karmiącej!