Jak wyglądały święta wielkanocne w PRL? Te zdjęcia to podróż do przeszłości

2025-04-11 14:14

Rodzinne święta wielkanocne to dla wielu głównie święcenie pokarmów czy lany poniedziałek. Te zwyczaje znane były już w XIX wieku. Czym jednak różniły się święta wielkanocne w PRL od tych dzisiejszych? Po obejrzeniu tych zdjęć, nie da się zaprzeczyć, że miały swój klimat.

Długie kolejki do sklepów spożywczych, wymienianie się kartkami na potrzebne produkty, gromadzenie niektórych rzeczy na wiele miesięcy przed świętami, szukanie zamienników do wykonania tradycyjnych dań. Te świąteczne wspomnienia z czasów PRL dziś wiele osób opowiada z łezką w oku, choć były przecież niedogodnościami. 

Jest jednak wiele innych tradycji, z których warto brać przykład i inspirować się nimi współcześnie, by rodzinne święta nabrały niezwykłego klimatu. 

Jak zmieniły się tradycje wielkanocne?

Współczesnym dzieciom święta wielkanocne kojarzą się praktycznie jedynie ze święceniem pokarmów i Śmigusem-Dyngusem, czyli lanym poniedziałkiem. Są też takie rodziny, w których wspólnie z dziećmi piecze się kruche ciasteczka w kształcie króliczków czy kurczaczków na wzór bożonarodzeniowych pierników.

Są jednak tradycje o których zapominamy, a szkoda, bo w czasach PRL były miłymi zwyczajami, które wprowadzały niezwykły nastrój i łączyły pokolenia. 

Z racji na niewielki asortyment w sklepach wszelkie świąteczne ozdoby, jak stroiki wykonywano samodzielnie. Podobnie było z palmami wielkanocnymi, które dziś większość z nas kupuje. W PRL do ich wykonania korzystało się z zachowanych z sezonu letniego plonów, ozdabiało skrawkami materiałów, które każdy gromadził. Nie tak jak dziś, gdy masowo wszystko wyrzucamy, a potem bez namysłu kupujemy.

Tym, co odróżnia współczesne tradycje od tych z PRL są między innymi pisanki. Dawniej były one tradycyjnie zdobione i wykonywane z wydmuszek. Dziś większość rodzin ozdabia jajka do święconek, korzystając z tych wcześniej ugotowanych z zamiarem spożycia.

Tradycyjne pisanki

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Ten styl pisanek był typowy dla PRL
M jak Mama Google News

Tradycja wysyłania kartek świątecznych w PRL

Jednym z typowych zwyczajów w PRL było wysyłanie kartek świątecznych do mieszkającej daleko rodziny i przyjaciół. Dziś ta tradycja nie wygasła całkowicie. Wiele osób wysyła wirtualne kartki z życzeniami wielkanocnymi za pomocą SMS-ów, maili czy w popularnych komunikatorach. To miła, tradycja, która nie zajmuje wiele czasu, ale może warto zachęcić dzieci do wykonania kartek samodzielnie i przekazania ich np. dziadkom? To nie tylko umili święta naszym bliskim, ale też zajmie dzieci na dłużej, gdy my będziemy zajęci gotowaniem lub sprzątaniem. 

Święta Wielkanocne w PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Tradycyjne kartki świąteczne wwysyłane do rodziny i przyjaciół.