Nie tylko ubiór ma znaczenie. Zobacz, jak nie stać w kościele

2025-04-25 10:11

W kościele obowiązują zasady - to wie chyba każdy, kto odwiedza świątynię. Trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze czy o tym, aby wyciszyć dźwięk w telefonie. Warto pamiętać o jeszcze jednym - aby podczas mszy nie przyjmować dziwnych pozycji. To dotyczy nie tylko ministrantów, ale wszystkich wiernych.

Dziecko w kościele

i

Autor: Getty Images Podczas mszy świętej obowiązuje nie tylko odpowiedni ubiór, warto pamiętać o właściwej postawie

W mediach społecznościowych nie brakuje aktywnych w sieci duchownych, którzy za pomocą i tych kanałów pomagają pogłębiać wiarę, odpowiadają na pytania związane z Kościołem, dzielą się różnego rodzaju przemyśleniami i wskazówkami. Przykład? To na przykład tiktokowy profil @ks.sebastianpicur, prowadzony przez księdza Sebastiana Picura. Duchowny na co dzień pełni posługę w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za liturgiczną służbę ołtarza. Aby zwerbować ministrantów, wykorzystał znany trend - znane z wielu nagrań „tutaj” słychać było i na zakrystii.

Ks. Picur na swoim TikToku zwraca się nie tylko do przyszłych ministrantów, ale i do innych wiernych. Wyjaśniał m.in. czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną, tłumaczył, czy krzyżyk jest dobrym prezentem na komunię. Jego tiktoki są chętnie oglądane (i komentowane), wiralem stają się nagrania publikowane i przez inne parafie. Tak stało się np. z filmem, na którym ministrant pokazuje, jak nie powinno stać się w kościele.

M jak Mama Google News

Jak stać podczas mszy świętej? Zasady dotyczą nie tylko ministrantów

Parafia św. Jakuba w Modliszewku jest świeżakiem na TikToku, pierwsze nagranie opublikowano przed Wielkanocą. Na profilu są (póki co) zaledwie trzy nagrania, a o koncie @parafia_modliszewko już jest głośno. Wszystko za sprawą tiktoka, na którym ministrant pokazuje, jak nie należy stać w kościele.

Nagranie może być pomocne dla ministrantów, którzy czasem przyjmują różne dziwne pozycje. Ale to wskazówka i dla innych wiernych - chociaż oni nie są tak na widoku, jak ci, którzy służą podczas mszy świętej, również powinni mieć z tyłu głowy, aby się „nie wykrzywiać”.

Jak nie stać w kościele? Ministrant wymienia pozycje takie jak „na myśliciela” czy „na bad boya”. Jak się okazuje, niewłaściwa jest także pozycja określona jako „na żołnierza”, czyli stanie na baczność, z rękoma wzdłuż ciała.

To jak stać podczas mszy świętej? Prosto, ze złożonymi rękoma. To postawa, którą powinniśmy obserwować przede wszystkim u ministrantów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stali tak i pozostali uczestnicy mszy. W końcu tej pozycji dzieci uczą się już podczas przygotowań do pierwszej komunii świętej, tak stoją podczas podczas sakramentu.

Jak zachowywać się w kościele?

Kościelnej etykiety uczą się już małe dzieci, które razem z rodzicami chodzą na msze. To powtarzane od pokoleń zasady, dotyczące bycia cicho czy zdjęcia czapki. To rzeczy, które „po prostu” się wie, poznajemy je obserwując bliskich, dowiadujemy się na lekcjach religii, przypominają o nich i duchowni - nie tylko z ambony.

Jak zachowywać się w kościele? Warto pamiętać m.in. o tym, aby:

  • być cicho - nie rozmawiać, wyciszyć dźwięk w telefonie itp.
  • odpowiednio się ubrać - niewskazane są plażowe szorty czy głęboki dekolt,
  • nie spóźnić się na mszę, a jeśli nam się to zdarzy, wejdźmy i zajmijmy miejsce tak, aby nie przeszkadzać innym.
Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"