Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Rozwiąż test i sprawdź

2021-10-21 9:16

Dziecko wysoko wrażliwe gorzej od innych radzi sobie ze stresem i krytyką, reaguje bardzo emocjonalnie, długo analizuje rzeczywistość wokół siebie i emocje rodziców. Przy tym dziecko WWO (wysoko wrażliwe) potrafi zaskoczyć otoczenie empatią i dojrzałością emocjonalną.

Dziecko wysoko wrażliwe
Autor: Getty images Dziecko wysoko wrażliwe

Niedawne wyznanie aktorki Katarzyny Glinki, w którym przyznała, że nie tylko sama jest osobą wysoko wrażliwą, lecz także jej synek, wzbudziło dyskusję wśród internautów. Oprócz słów wsparcia pojawiły się także głosy wątpiące w to, czy WWO czyli osoby wysoko wrażliwe w ogóle istnieją i czy przypadkiem aktorka nie przesadza.

Otóż istnieją nie tylko osoby wysoko wrażliwe (w społeczeństwie jest ich nawet 10-15%), lecz także wysoko wrażliwe dzieci. Być może zastanawiasz się właśnie nad tym, jak takie osoby rozpoznać i czy przypadkiem twój kilkulatek do nich nie należy.

By stwierdzić, czy dziecko jest wysoko wrażliwe warto udać się psychologa dziecięcego. Pierwszymi symptomami mogą być m.in. nietolerancja hałasu, podatność na szybkie przebodźcowanie, niechęć do niespodzianek, nieśmiałość czy drażliwość na gryzące metki ubrań, wilgoć na bieliźnie, a ubieranie stanowi codzienny problem.

O tym, czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe warto wiedzieć po to, by codzienność była znośniejsza zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny. Wiedząc, że gwałtowne reakcje dziecka nie wynikają z jego złośliwości, będziesz umiała właściwie na nie reagować. Złość, popędzanie czy zawstydzanie dziecka nie pomogą - wręcz przeciwnie.

Im szybciej zrozumiesz, że masz wysoko wrażliwe dziecko, tym lepiej. Oto pozycje, które pozwolą ci zgłębić temat:

Zanim jednak skompletujesz biblioteczkę, możesz wykonać test składający się z 10 pytań. Wynik testu podpowie ci, jak bardzo prawdopodobne jest to, że twoje dziecko należy do szczególnie wrażliwych dzieci. 

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania:
Jak sobie radzić z High Need Baby?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza