Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Rozwiąż test i sprawdź

2024-04-24 11:59

Dziecko wysoko wrażliwe gorzej od innych radzi sobie ze stresem i krytyką, reaguje bardzo emocjonalnie, długo analizuje rzeczywistość wokół siebie i emocje rodziców. Przy tym dziecko WWO (wysoko wrażliwe) potrafi zaskoczyć otoczenie empatią i dojrzałością emocjonalną.

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Rozwiąż test i sprawdź
Autor: Getty Images Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Rozwiąż test i sprawdź

Coraz więcej mówi się o tym, że istnieją nie tylko osoby wysoko wrażliwe (w społeczeństwie jest ich nawet 10-15%), lecz także wysoko wrażliwe dzieci. Być może zastanawiasz się właśnie nad tym, jak takie osoby rozpoznać i czy przypadkiem twój kilkulatek do nich nie należy.

By stwierdzić, czy dziecko jest wysoko wrażliwe warto udać się psychologa dziecięcego. Pierwszymi symptomami mogą być m.in. nietolerancja hałasu, podatność na szybkie przebodźcowanie, niechęć do niespodzianek, nieśmiałość czy drażliwość na gryzące metki ubrań, wilgoć na bieliźnie.

"Jak zrobić fajne urodziny dla dziecka w domu?" - Królowe Matki odc. 8

O tym, czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe warto wiedzieć po to, by codzienność była znośniejsza zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny. Wiedząc, że gwałtowne reakcje dziecka nie wynikają z jego złośliwości, będziesz umiała właściwie na nie reagować. Złość, popędzanie czy zawstydzanie dziecka nie pomogą - wręcz przeciwnie.

Im szybciej zrozumiesz, że masz wysoko wrażliwe dziecko, tym lepiej. Wykonaj test składający się z 10 pytań, a jego wynik podpowie ci, jak bardzo prawdopodobne jest to, że twoje dziecko należy do szczególnie wrażliwych dzieci. 

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania: