Typy urody: sprawdź, jakim typem jesteś – rozwiąż quiz!

2019-08-22 14:13

Typy urody dzielimy ze względu na kolor cery, oczu i włosów. Istnieje kilka typów, a każdy z nich otrzymał nazwę, która pochodzi od pory roku, stąd też typy zwane wiosną, latem, zimą i jesienią. Podział ten powstał, by w prosty sposób przeprowadzić analizę kolorystyczną swojego typu urody i dobrać odpowiednie barwy ubrań oraz kosmetyków dla siebie. Sprawdź, jakim typem urody jesteś!

Typy urody
Autor: Getty images

Jaki masz typ urody? Warto to wiedzieć, bo gdy zaczynasz interesować się modą, szybko możesz zauważyć, że nie we wszystkich kolorach jest ci do twarzy, tak samo jak nie wszystkie fasony ubrań pasują do twojej figury.

Nie jest już żadną tajemnicą, że istnieją różne typy figur, tak samo jak typy urody, a ich znajomość w prosty sposób pozwala dopasować zarówno kroje i fasony, jak i kolory ubrań, a także kosmetyków.

Typy urody: po co je znać?

Znajomość typu urody nie jest oczywiście obowiązkowa, ale sprawi, że łatwiej będzie ci dobrać kolor szminki, a patrząc na swoje odbicie w lustrze w nowej sukience, nie będziesz zastanawiać się, dlaczego twoja cera wygląda na zmęczoną i szarą. Do tego będziesz potrafiła podkreślić swoje naturalne piękno.

Czytaj: Włosy ombre i sombre. Czym się różnią i komu pasują?

Jakie typy urody istnieją?

Typy urody określamy według pór roku, czyli wymieniamy takie typy, jak: wiosnę, lato, jesień i zimę. Podział ten jest powszechnie stosowany już od lat 80. i został opisany przez Carol Jackson, która jest autorką książki "Colour me Beautyful". Główną wytyczną i jednocześnie cechą charakterystyczną, która pomaga określić dany typ urody jest skupienie na tonacji skóry i odkrycie, czy jest ona ciepła czy zimna.

Warto wiedzieć, że same typy urody określane nazwami pór roku również dzielą się na ciepłe i zimne, co oczywiście odpowiada danej tonacji skóry. Typy ciepłe to wiosna i jesień, natomiast zimne to lato i zima.

Ten prosty podział już pomaga dobrać odpowiednie barwy, bo oczywiście od zimnych typów pasują zimne kolory, natomiast do ciepłych - ciepłe. Fakt ten ma odniesienie do palety barw, które przypisuje się danemu typowi kolorystycznemu.

Czytaj: Różowe włosy – komu pasują? Bierzemy pod lupę popularny trend [ZDJĘCIA]

Analiza kolorystyczna: jak ją zrobić?

Być może nie każdy o tym wie, ale kolory mają ogromne znaczenie w tworzeniu wizerunku. Najczęściej skupiamy się jedynie na fasonach i krojach ubrań, często zapominając, że kolory również są istotne i to właśnie one są w stanie optycznie dodać nam lat czy sprawić, że skóra wygląda na zmęczoną.

To oczywiście działa również w drugą stronę - odpowiednio dobrane kolory są w stanie wyszczuplić figurę, a skórze dodać zdrowego blasku. Właśnie dlatego tak istotna jest znajomość swojego typu urody, a co za tym idzie - poprawne przeprowadzenie analizy kolorystycznej i dobór odpowiednich barw.

Gdy już więc dowiesz się, jakim typem urody jesteś, możesz też przeprowadzić analizę kolorystyczną, którą najczęściej zajmują się stylistki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ją samodzielnie w domu. Istotne jest, by zrobić to przed lustrem w świetle dziennym.

Tylko w ten sposób poprawnie można ocenić odcień swojej skóry, włosów i oczu. Analizę kolorystyczną możesz przeprowadzić w kilku krokach, ale będziesz potrzebować ubrań lub chust w różnych kolorach. Przygotuj również kawałki materiału w odcieniu złota lub srebra. Może być także biżuteria w tych odcieniach. Dzięki temu dobierzesz kolory idealne dla siebie!

Zmyj makijaż, zwiąż włosy i załóż bluzkę w neutralnym kolorze (białym lub czarnym).
Najpierw przyłóż do swojej twarzy złote lub srebrne materiały. W ten sposób ocenisz, czy twoja cera ma ciepły czy zimny odcień. Jeśli lepiej prezentuje się w złocie, oznacza to, że pasują do ciebie ciepłe barwy. Jeśli korzystniej wypada srebro - jesteś zimnym typem urody.

Już wiesz, które barwy będą lepiej współgrać z twoją urodą, więc teraz możesz przykładać do twarzy różne koloru ubrań/szmatek/chust w danej tonacji - ciepłej lub zimnej, by wybrać najlepsze barwy dla siebie.

Czytaj: Makijaż i fryzura w 10 minut - co musisz zrobić przed wyjściem z domu, by wyglądać promiennie

Typy urody: jakim typem jesteś?

Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza