2-latek najmłodszym dawcą szpiku kostnego. Tak uratuje życie małej siostrzyczki

2023-02-17 14:03

7-miesięczna Esmae ma dwie niezwykle rzadkie choroby, które utrudniają jej walkę z infekcjami, przez co większość swojego życia spędziła w szpitalu. Jedyną nadzieją na uratowanie jej jest przeszczep szpiku kostnego od starszego, 2-letniego brata. Mały Jonah będzie najmłodszym dawcą w Wielkiej Brytanii.

2-latek najmłodszym dawcą szpiku kostnego w Anglii. Będzie ratował młodszą siostrzyczkę
Autor: Getty images/screen The Sun 2-latek najmłodszym dawcą szpiku kostnego w Anglii. Będzie ratował młodszą siostrzyczkę

Peyton Bowen i Jordan Jones – rodzice dzieci, byli zdruzgotani, gdy u ich córeczki zdiagnozowano dwie rzadkie choroby zagrażające jej życiu. Na szczęście lekarze dali im nadzieję. Szansą dla dziewczynki ma być przeszczep szpiku. W tym celu cała rodzina przejechała prawie 650 kilometrów z domu w Llanelli w Południowej Walii do szpitala dziecięcego w Newcastle, gdzie zostanie przeprowadzony, gdy Esmae będzie wystarczająco silna.

Przeczytaj: U jej synka zdiagnozowano białaczkę. Żałuje, że nie znała tych objawów wcześniej

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Tragiczna diagnoza niedługo po narodzinach

Po narodzinach małej Esmae rodzice zauważyli, że z ich dzieckiem coś jest nie tak. Gdy miało zaledwie 2 tygodnie, otrzymali druzgocącą diagnozę. Rozpoznano u niej dwie bardzo rzadkie choroby: anemię aplastyczną i SAVI.

Niedokrwistość aplastyczna to stan, który pojawia się, gdy organizm przestaje wytwarzać wystarczającą ilość nowych krwinek. Oznacza to, że ​​Esmae nie jest w stanie zwalczać infekcji bakteryjnych i jest bardziej podatna na ich rozwój. SAVI z kolei to zaburzenie genetyczne obejmujące nieprawidłowy stan zapalny w całym ciele, zwłaszcza w skórze, naczyniach krwionośnych i płucach.

Obie choroby bardzo osłabiają dziewczynkę - jej malutkie ciało musi bardzo ciężko pracować, by utrzymać ją przy życiu. Dziewczynka ma między innymi za sobą ciężką walkę z niewydolnością serca na oddziale intensywnej terapii.

Przeczytaj: Siniaki na ciele dziecka okazały się objawem groźnej choroby

Przeszczep szpiku szansą na uratowanie życia małej siostry

Jedyną szansą na uratowanie zdrowia Esmae jest przeszczep szpiku kostnego. Gdy lekarze poinformowali o tym rodziców dziewczynki, Peyton, Jordan i ich dwuletni syn Jonah przeszli testy, aby sprawdzić, czy nadają się na dawców. Badania wykazały, że z całej trójki to Jonah ma 100 proc. dopasowanie do swojej młodszej siostry i będzie mógł przekazać jej szpik, gdy będzie wystarczająco zdrowa.

Wcześniej jednak Esmae będzie musiała przyjąć około 7 dawek chemioterapii. Po przeszczepie zaś trzeba będzie z niepokojem przeczekać 6 miesięcy, zanim okaże się, czy przyniósł jakiś efekt.

Rodzice ze wzruszeniem obserwują 2-letniego synka z jaką delikatnością i troską obchodzi się ze swoją małą siostrzyczką. Jest taki mały i nie ma świadomości, że za chwilę zrobi dla niej coś tak spektakularnego. Nie będzie też tego w ogóle pamiętał.

Według lekarzy cała procedura medyczna nie będzie inwazyjna dla chłopca. W trakcie zabiegu pobrania szpiku chłopiec otrzyma znieczulenie ogóle. Po zabiegu poza bólem pleców w miejscu wkłucia, nie powinno nic złego się dziać.

Trzymamy kciuki za dzielne rodzeństwo.

Źródła:

  • The Sun
  • walesonline.co.uk
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza