Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

2020-08-21 9:53

Na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od września rodzice będą mogli liczyć na nowy zasiłek opiekuńczy. Jest jednak jeden warunek - szkoła, do które uczęszcza dziecko, musi wprowadzić nauczanie zdalne. Tylko wtedy rodzice będą mogli ubiegać się o zasiłek.

Zasiłek opiekuńczy
Autor: Getty Images

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które zostało wprowadzone na początku pandemii koronawirusa. Dzięki temu pracujący rodzice dzieci do 8. roku życia mogli sprawować samodzielną opiekę nad pociechami.

Dodatkowy zasiłek nie wliczał się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego rodzicom na tzw. ogólnych zasadach.

Czytaj: Opieka na dziecko: ile dni przysługuje na dziecko?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice mogli korzystać do 26 lipca. Na szczęście rząd zdecydował, że od września również będzie wypłacany zasiłek. Nie będzie on jednak przysługiwał każdemu rodzicowi, a jedynie tym, których dzieci uczęszczają do szkoły, która wprowadziła nauczanie zdalne.

- W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sonda
Czy uważasz, że dzieci powinny wrócić do szkoły od września?