Bilanse i szczepienia odroczone z powodu epidemii koronawirusa

2020-03-23 12:34

Krajowi konsultanci medycyny rodzinnej i pediatrii wydali stanowisko w sprawie odroczenia bilansów dzieci. Aby uniknąć ewentualnego kontaktu z chorymi, zdecydowali odroczyć je. Podobnie jest ze szczepieniami, które mają być przeniesione na czas po zakończeniu epidemii.

Bilanse odroczone z powodu epidemii koronawirusa
Autor: Getty images

Bilanse 2-, 3-latków, a także wszystkie bilanse starszych dzieci mają być odroczone do 30 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa. Taka decyzja zapadła po rozmowach konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej (dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas) oraz w dziedzinie pediatrii (prof. dr hab. n. med. Teresy Jackowskiej). 

Zdaniem specjalistek, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia mającymi na celu ograniczenie ruchu pacjentów, bilanse dzieci zdrowych należy przełożyć na czas po zakończeniu epidemii. 

Podobnie jest ze szczepieniami. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, wszystkie szczepienia w ramach obowiązującego kalendarza szczepień zostają odroczone na razie do 18 kwietnia 2020 r. jednak po tej dacie, zgodnie z najnowszymi informacjami Ministerstwa Zdrowia, zostaną przywrócone. 

Zalecenie miało na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach. Dlatego też szczepienia w oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne były prowadzone na dotychczasowych zasadach.

Czytaj: Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Koronawirus instrukcja postępowania

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat do druku w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie