Chcieli dać córce imię, które kojarzy się z nazwą perfum. RJP jednoznacznie odpowiedziała

2023-03-01 16:25

Każdy uważa, że jego dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, dlatego nie dziwi fakt, że część rodziców chce podkreślić wyjątkowość swojej pociechy oryginalnym imieniem. Inspiracje na nie pochodzą z różnych źródeł. Pewni rodzice udali się do USC z zamiarem nazwania swojej córki imieniem, które powszechnie kojarzy się z kultowymi perfumami.

Chcieli dać córce imię, które wszystkim kojarzy się z nazwą perfum. RJP jednoznacznie odpowiedziała
Autor: Getty images Chcieli dać córce imię, które wszystkim kojarzy się z nazwą perfum. RJP jednoznacznie odpowiedziała

Do Urzędu Stanu Cywilnego w Brzesku zgłosili się rodzice z zamiarem nadania córce imienia Euphoria. Dokładnie tak samo jak brzmi nazwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych i zmysłowych zapachów Calvina Kleina. Trzeba przyznać, że ich nazwa brzmi pięknie i intrygująco i na pierwszy rzut oka wydaje się, że mogłaby z powodzeniem posłużyć za imię żeńskie nawet w naszym kraju. Spełnia chociażby wymóg zakończenia imienia żeńskiego na literę „a”. Kierownik USC jednak miał wątpliwości.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Opinia Rady Języka Polskiego na temat imienia Euphoria

Zwrócił się więc do Rady Języka Polskiego z prośbą o wydanie opinii na temat imienia Euphoria. Odpowiedzi udzieliła mu dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW.

„Euphoria nie jest imieniem, lecz nazwą pospolitą, co może stanowić argument przemawiający za udzieleniem odmowy na prośbę wnioskodawczyni. Dodatkową przesłanką jest niewątpliwie zapis nieodpowiadającym zasadom języka polskiego” – napisała w swojej opinii.

Co warto podkreślić RJP jest tylko organem doradczym w kwestii imion nadawanych w Polsce, ostateczną decyzję każdorazowo podejmuje kierownik USC. W tym przypadku była ona odmowna. W aktualnej bazie PESEL nie figuruje żadna osoba, która nosiłaby w naszym kraju takie imię.

Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek

Chcesz nadać córce jedno z najrzadziej wybieranych imion w Polsce. Koniecznie zajrzyj do aktualnego rankingu imion nadanych w 2022 roku. Z tyłu listy znajdziesz takie oryginale imiona jak: Ariadna, Leia, Lina, Liza, Lukrecja, Tina, Kamelia, Alena, Gracja, Kora i wiele innych. Naprawdę jest w czym wybierać. Cały ranking odnajdziesz na rządowej stronie pod adresem dane.gov.pl.