Chcieli nazwać córkę, jak hit z PRL-u. Urzędnicy powiedzieli "nie"

2024-07-27 9:33

Imię dla dziewczynki, które jest dźwięczne, krótkie i po prostu urocze? Ten wybór byłby strzałem w dziesiątkę. Wielu osobom może kojarzyć się z bohaterką, ale nie brakuje tych, którym na myśl przywodzi raczej nazwę kawy. Na nieszczęście rodziców, do tej drugiej grupy zaliczają się też urzędnicy.

Chcieli nazwać córkę, jak hit z PRL-u. Urzędnicy powiedzieli nie

i

Autor: Getty Images Chcieli nazwać córkę, jak hit z PRL-u. Urzędnicy powiedzieli "nie"

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy, a gdy zdecydujemy się na mniej typowe i mniej popularne, na drodze staje decyzja urzędu stanu cywilnego. Pewnie rodzice mieli problem z nadaniem imienia córce. Urzędnicy uznali, że jest to "niedopuszczalne zdrobnienie". O jakim imieniu mowa?

Inka - imię dla dziewczynki

 Mowa oczywiście o imieniu Inka, które przez część urzędów stanu cywilnego jest uważane za zdrobnienie i często odrzucane. Co ciekawe, Rada Języka Polskiego ma odmienne zdanie.

"W naszym urzędzie odmówiono nam zarejestrowania tego imienia, tłumacząc, że to zdrobnienie. Zarejestrowaliśmy naszą córeczkę jako Inę, ponieważ to imię istniało w księdze imion. Jednak po pewnym czasie spotkaliśmy przypadkiem inną Inkę – zarejestrowaną w tym samym urzędzie, w tym samym roku" – napisała na forum jedna z mam.

Dopiero po interwencji i prośbie o wyjaśnienie tej kwestii, urzędnicy zgodzili się zmienić dziewczynce imię na Inka.

Inna mama już w 22. tygodniu ciąży wybrała dla córki imię Inka Kiedy jednak dowiedziała się, że może mieć problem z zarejestrowaniem go w urzędzie, poważnie się zmartwiła. Postanowiła zapytać o opinię Radę Języka Polskiego, by - w razie problemów - powołać się na jej stanowisko.

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Imię Inka - co na to Rada Języka Polskiego?

Rada Języka Polskiego nie może zakazać nadania konkretnego imienia dziecku. Można jednak zgłosić się z prośbą o opinię i wyrażenie ewentualnych przeciwwskazań, którymi mógłby się kierować urząd stanu cywilnego.

Przyszli rodzice Inki zwrócili się do Rady Języka Polskiego właśnie o taką opinię. Tłumaczyli, że według wszelkich znanych im informacji, Inka funkcjonuje już jako samodzielne imię. Dane te można uzyskać w Ministerstwie Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl, gdzie co sześć miesięcy publikowane są statystyki dotyczące najchętniej wybieranych imion dla dzieci. Wynika z nich, że w 2023 roku imię Inka otrzymało 57 dziewczynek.

Na zapytanie przyszłego ojca odpowiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

"Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia Inez, jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego" – czytamy.

Pary, które chcą nazwać dziecko Inka, mogą powoływać się na tę opinię, jeżeli urząd stanu cywilnego będzie chciał odmówić rejestracji tego imienia dziewczynce.

 Kiedy urzędnicy mogą odmówić rejestracji imienia?

Urząd stanu cywilnego może odmówić rejestracji imienia, które rodzice wybrali dla swojego dziecka, gdy w powszechnej opinii jest ono ośmieszające, pochodzi od wyrazów pospolitych i nazw geograficznych, zawiera błędy ortograficzne, jest zdrobniałe i wiążą się z nim negatywne skojarzenia.

Niektóre urzędy stanu cywilnego tłumaczą, że imię Inka jest zdrobnieniem i nie może zostać zarejestrowane.

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?
Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?