„Czy będąc w ciąży mogę być chrzestną?”. Ksiądz rozwiał wątpliwości, ale ludzie wiedzą swoje

2023-03-08 12:31

Ksiądz Sebastian Picur, ulubiony duchowny użytkowników TikToka kolejny raz rozwiał wątpliwości swoich obserwatorów. Jedna z internautek zapytała go, czy będąc w ciąży, może zostać matką chrzestną. Ksiądz dał szybką i jasną odpowiedź. Niestety nie wszystkich ona uspokoiła.

Dziecko jest chrzczone
Autor: GettyImages Czy będąc w ciąży można być matką chrzestną?

Ksiądz Sebastian Picur z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie prowadzi bardzo popularny kanał na TikToku pod nazwą @ks.sebastianpicur. Aktualnie obserwuje go ponad 645 tysięcy osób. Duchowny publikuje w nim krótkie filmiki, w których odpowiada na różne pytania internautów związane z wiarą. Nie unika przy tym trudnych i kontrowersyjnych tematów związanych z wiarą i rodzicielstwem jak np. dziecko przed ślubem czy rozpacz matki po poronieniu. Teraz odniósł się do kolejnej kwestii.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Czy kobieta w ciąży może być chrzestną?

Jedna z fanek duchownego zapytała: „Czy będąc w ciąży mogę być chrzestną?”.

„Kobieta żyjąca w małżeństwie sakramentalnym i będąca w ciąży jak najbardziej może być matką chrzestną” – odpowiedział jej duchowny.

Odpowiedź księdza była jasna i konkretna, przez co przypadła do gustu wielu obserwatorom.

Zdrowie nienarodzonego dziecka zagrożone?

Przy okazji jednak tego pytania do tablicy został przywołany temat żywego jeszcze w naszym kraju zabobonu, jakim jest przekonanie, że jeśli matką chrzestną jest kobieta w ciąży, to życie jej nienarodzonego dziecka będzie zagrożone.

„Wiem że to przesądy, ale trzymając dziecko do chrztu byłam w ciąży. Idealnie w dniu chrztu świętego serduszko mojego dziecka przestało bić” – napisała w komentarzu jedna z obserwatorek.

Były też takie, które ze smutkiem przyznały, że przez to, że były w ciąży, ominął ich zaszczyt zostania czyjąś matką chrzestną.

„Ja nie zostałam poproszona, bo byłam w ciąży, a to zwiastuje śmierć dziecka w brzuchu”.

„Przez to że byłam w ciąży, nie zostałam chrzestną” – pisały.

Widać, że mimo oficjalnego zadania Kościoła na ten temat, przesąd ten cały czas jest żywy i realnie wpływa na wybory ludzi. Nie każdy na szczęście mu ulega – poniższy komentarz jednej z użytkowniczek dobitnie o tym świadczy:

„Byłam chrzestną będąc w ciąży i chrzestna mojego dziecka również była w ciąży, ale musiałam posłuchać o zabobonach od innych”.

Przeczytaj także: Kto nie może być rodzicem chrzestnym? Zobacz, co mówi o tym Kościół