Czy będzie podwyżka 500 plus? Wiemy, ile powinna wynieść waloryzacja

2022-05-02 13:33

Inflacja szaleje, ale wysokość świadczeń dla rodziców stoi w miejscu. "Nie planujemy waloryzacji świadczenia 500+" - zapowiedziała już w lutym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Świadczenie 500+ doczeka się waloryzacji?
Autor: Marcin Smulczynski / SE/ EAST NEWS

Rządowy program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W ciągu 6 lat funkcjonowania programu inflacja wzrosła: w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3%, a to nie wszystko - analitycy przewidują, że w sierpniu inflacja osiągnie 13%. 

Inflacja w górę, świadczenia - nie

Oznacza to wzrost cen na podstawowe produkty żywnościowe, ale nie tylko. Tymczasem wysokość świadczenia 500 plus stoi w miejscu i nie zapowiada się, aby wzrosła.

Przez 6 lat jego realna wartość zmalała o kilkadziesiąt złotych. Gdy 500 plus pojawiło się w Polsce, chleb kosztował niecałe 4 zł, dziś kosztuje prawie 6 zł, a prognozy są takie, że z powodu wojny na Ukrainie i wzrostu cen zboża, jego cena znów poszybuje - do końca roku może wzrosnąć nawet o 2-3 złote.  

Czytaj równieżWiemy już, jak w styczniu dostać dodatkowe 500 plus na dziecko. Co się zmieni w wypłatach 500 plus?

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Ile powinno wynieść 500 plus po waloryzacji?

Eksperci wyliczyli, ile powinno obecnie wynosić 500+, aby dorównać inflacji i innym waloryzowanym świadczeniom, takim jak emerytury i renty. Jak podaje Fakt.pl, cytujący specjalistów z Instytutu Emerytalnego, rodzice w 2022 roku powinni dostawać co miesiąc nie 500 zł, a 614,45 zł na dziecko.

"W przyszłym roku, przy uwzględnieniu rządowych prognoz dotyczących inflacji i wzrostu płac 500 plus wyniosłoby 675,89 zł." - czytamy. 

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Czy będzie waloryzacja 500 plus?

Dlatego wiele rodzin z nadzieją patrzy na plany waloryzacji świadczeń dla rodziców. Niestety, rząd nie planuje takich ruchów, ponieważ w latach 2022-2026 na świadczenia przeznaczył ok. 38,7-40,5 mld zł rocznie, czyli tyle, ile wcześniej. Potwierdziła to Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

W tym roku na pewno nie planujemy waloryzacji świadczeń „Rodzina 500 Plus”, przede wszystkim planujemy rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno to bezpośrednie finansowe, ale też na poziomie zmian w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym – powiedziała dla portalu Money.pl szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Według informacji ministerstwa, każdego miesiąca świadczenie 500 plus trafia do 6,5 mln dzieci. Łącznie na program przeznaczono już ok. 177 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza