Czy można łączyć krem z filtrem i środek na komary? Pan Tabletka wyjaśnia

2024-05-02 11:12

Majówka to jeden z tych momentów w roku, gdy większość dnia spędzamy poza domem. Krem z filtrem oraz środek odstraszający komary i kleszcze to coś, o czym nie możemy zapominać. Tylko w jakiej kolejności je nakładać? Specjalista tłumaczy, jak powinniśmy to robić.

Czy można łączyć krem z filtrem i środek na komary? Pan Tabletka wyjaśnia
Autor: Getty Images Czy można łączyć krem z filtrem i środek na komary? Pan Tabletka wyjaśnia

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok, jednak, nie ma co ukrywać, często przypominamy sobie o niej dopiero, gdy nadchodzą ciepłe dni. Wiosna i lato to także czas, gdy wiele godzin spędzamy na zewnątrz, nierzadko w lesie. Chcemy chronić się nie tylko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale i przed owadami oraz pajęczakami. Komary i meszki uprzykrzają nam życie, chcemy uniknąć chorób odkleszczowych - repelenty stają się naszymi towarzyszami.

Tylko co w sytuacji, gdy chcemy równocześnie zabezpieczać się przed słońcem i przed "robalami"? Mgr farm. Marcin Korczyk, czyli znany w sieci Pan Tabletka, wyjaśnia, jak nakładać kremy z filtrem i środki na komary i kleszcze.

Spis treści

  1. Prawidłowa kolejność aplikacji
  2. Jaki krem z filtrem dla dzieci?
  3. Repelenty dla dzieci
Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Prawidłowa kolejność aplikacji

Pan Tabletka, czyli mgr farm. Marcin Korczyk, to kopalnia wiedzy - nie tylko związanej ze zdrowiem czy odpornością, ale i takiej "życiowej". Na jego instagramowym profilu znajdziemy odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w głowach wielu rodziców.

Jeden z ostatnich wpisów na Instagramie dotyczy kremów z filtrem i środków odstraszających komary i kleszcze. Specjalista podpowiada, w jakiej kolejności powinniśmy je aplikować.

- Najpierw nakładamy kremy z filtrem, dajemy im czas, żeby się wchłonęły, jeśli chodzi o kremy chemiczne, albo wyschły, jeśli chodzi o kremy mineralne i dopiero później nakładamy środek na komary i kleszcze - wyjaśnił Pan Tabletka.

Farmaceuta wytłumaczył, dlaczego taka kolejność ma znaczenie.

- Stosowanie kremu z filtrem i środków na komary jednocześnie zmniejsza właściwości ochronne tych kremów i zwiększa wchłanianie, szczególnie tych bardziej toksycznych środków odstraszających. Toksycznych, ale też bardziej skutecznych, co jest też ważne, więc trzeba to robić z głową, robić to mądrze - podkreślił mgr farm. Marcin Korczyk. I dodał: - Wybierając kremy mineralne i te repelenty, szczególnie ikarydynę, zmniejszamy ryzyko interakcji.

Musimy więc zapamiętać: najpierw krem z filtrem, czekamy aż się wchłonie lub wyschnie, następnie nakładamy środek odstraszający komary i kleszcze. Wybieramy krem z wysokim filtrem - zawsze ma to znaczenie, ale skoro repelenty zmniejszają właściwości ochronne, tym bardziej powinniśmy trzymać się zasady, że im wyższy SPF, tym lepiej.

Przeczytaj także: Krem z filtrem: jaki faktor i rodzaj filtra wybrać?

Jaki krem z filtrem dla dzieci?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele kremów przeciwsłonecznych. Różnią się nie tylko formą (to m.in. "zwykłe" balsamy, ale i te w sprayu czy w sztyfcie), ale, przede wszystkim, rodzajem filtra (mineralne, chemiczne) oraz wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, SPF.

Dobrze, aby krem z filtrem chronił skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Wybieramy ten z najwyższym filtrem (SPF 50+). Dla najmłodszych polecane są kremy z filtrami mineralnymi, warto jednak mieć z tyłu głowy, że te trudniej się wchłaniają, nie każde dziecko będzie zachwycone przedłużającym się czasem aplikacji. Dowiedz się więcej: Pytamy farmaceutę, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać.

Należy także pamiętać o podstawowych zasadach: unikamy spacerów, gdy słońce jest najwyżej (godz. 10-15), chronimy dziecko przed promieniami, zakładając czapeczkę, używając parasolki itp., wybieramy ubrania w jasnych kolorach, z naturalnych materiałów. A krem z filtrem nakładamy nie tylko rano, aplikację powtarzamy w ciągu dnia (szczególnie np. po kąpieli).

Przeczytaj także: Kremy z filtrem w ciąży. Jakie kosmetyki na słońce wybierać?

Repelenty dla dzieci

Jedno to środki na komary na kleszcze, drugie - pamiętanie o ważnych zasadach. Na spacer do lasu najlepiej założyć długie spodnie, zakryte buty i skarpetki, a po powrocie do domu - dokładnie obejrzeć ciało.

A co z repelentami? Wybieramy te dostosowane do wieku dziecka, możemy skorzystać też z naturalnych aromatów (pamiętaj, że one także mają ograniczenia wiekowe). Nie wszystkie repelenty nakładamy bezpośrednio na skórę - zanim zaczniemy aplikację, dokładnie zapoznajmy się z informacjami na opakowaniu. Przeczytaj także: Preparaty na komary i kleszcze dla niemowląt: jak ochronić malucha przed insektami?

Przeczytaj także: Jakich środków na komary nie stosować w ciąży?

Co wiesz o kleszczach?

Pytanie 1 z 15
Kleszcze są wyposażone w narząd Hallera. Do czego służy?