Czy tegoroczne egzaminy uczniów odbędą się o czasie?

2020-03-16 11:43

Z powodu pandemii koronawirusa szkoły w całym kraju zostały zamknięte, nie oznacza to jednak, że uczniowie przestali się uczyć. Czy sytuacja ta będzie miała wpływ na to, kiedy odbędą się tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i matury?

Czy egzaminy uczniów odbędą się o czasie?
Autor: Getty Images

Kończący szkołę podstawową egzamin ósmoklasisty w tym roku miał odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, a matury miały być przeprowadzane od 4 do 22 maja.

Organizację roku szkolnego zakłóciła jednak pandemia koronawirusa, w związku z którą wszystkie szkoły w Polsce zostały zamknięte do 25 marca. Sytuacja jest na tyle rozwojowa, że nikt nie wyklucza przedłużenia tego okresu. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podkreśla, że będzie to uzależnione od zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czy może to oznaczać przesunięcie terminów egzaminów?

- Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem pod warunkiem, że lekcje w szkołach zostaną wznowione najpóźniej po Świętach Wielkanocnych - zapewnia w rozmowie z reporterem radia RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Portal interia.pl cytuje natomiast szefa MEN - Jeśli będzie potrzeba wydłużenia zwieszenia tradycyjnej działalności szkoły, jeśli będziemy chcieli, by uczniowie przez dłuższy czas nie wracali do budynków szkolnych, to wtedy będzie potrzeba zmiany terminów egzaminu ósmoklasisty, matury ewentualnie, a potem także zmiany terminów rekrutacji.

Minister podkreślił także, że zawieszenie stacjonarnych lekcji nie oznacza zwieszenia nauki. Resort cały czas pracuje nad wprowadzeniem w całej Polsce nauczania zdalnego, a Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje materiały i testy powtórkowe do egzaminu ósmoklasisty.

Sprawdź: Wakacje 2020 skrócone? Premier ogłosił decyzję w nietypowy sposób

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat do druku w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja
Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce

Więcej o koronawirusie