Darmowe leki dla dzieci od 1 września. Co zrobić, by je otrzymać?

2023-08-25 12:02

Darmowe leki dla dzieci i seniorów dostępne będą od 1 września 2023. Jakie kryteria należy spełnić, by skorzystać z tej oferty? Nowa ustawa gwarantująca bezpłatne leki dla osób starszych oraz dla młodzieży do 18 lat oczekuje na ratyfikację. Co o niej wiemy?

Darmowe leki dla dzieci od 1 września. Co zrobić, by je otrzymać?
Autor: Getty Image

Bezpłatne leki dla najmłodszych i seniorów będą dostępne od 1 września. Jakie kryteria należy spełnić, by skorzystać z tej oferty? Kto i w jaki sposób będzie mógł korzystać z tej propozycji? Czy wszystkie medykamenty są uwzględnione w projekcie? Przyglądamy się bliżej.

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów - od kiedy?

Przepisy dotyczące bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów były już modyfikowane pod względem zakresu i grupy docelowej. Rząd szacuje, że z korzyści płynących z nowych regulacji skorzysta aż 16 milionów osób poniżej 18 roku życia i powyżej 65 lat.

Wstępnie przewidywano, że oferta będzie dostępna dla seniorów powyżej 75 roku życia. W trakcie prac kwalifikacje zostały poszerzone – obniżono wiek uprawnionych seniorów do 65 lat i dołączono do nich dzieci oraz młodzież. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 września 2023 roku.

Do tej pory z programu "Leki dla seniorów 75 plus", wprowadzonego w 2016 roku, skorzystało około 3 milionów osób. Łączne wydatki programu wyniosły około 4,5 miliarda złotych, z czego tylko w 2022 roku było to ponad 800 milionów. Szacuje się, że roczne finansowanie programu pochłonie 2,5 miliarda zł z kasy państwa.

Czy wszystkie leki dla dzieci i seniorów będą darmowe? Spis bezpłatnych leków

Farmaceutyki będą wydawane nieodpłatnie na podstawie specjalnych recept oznaczonych kodem: S lub DZ – wskazującym odpowiednio seniora (S) lub dziecko (DZ). Należy pamiętać, że nie wszystkie leki są objęte programem. Za niektóre produkty, takie jak środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, suplementy diety czy witaminy, pacjent będzie musiał zapłacić.

Za darmo dostępne będą leki na choroby takie jak alergie, miażdżyca, choroby stawów, depresja, cukrzyca typu 2 oraz antybiotyki, leki przeciwwirusowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne – dla seniorów. Dla dzieci bezpłatne będą medykamenty na alergie, AZS, astmę, cukrzycę, choroby tarczycy i grzybice.

Rekomendowany spis leków opublikowany został przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Za leki spoza tego wykazu nadal trzeba będzie płacić, niezależnie od wieku pacjenta.

M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza