Dlaczego w Polsce nie rodzą się dzieci? Ksiądz tłumaczy: młodych zepsuto "edukacją"

2024-02-13 14:13

Od 2012 roku mamy w Polsce ujemny przyrost naturalny. Demografowie wskazują na szereg czynników, które się do tego przyczyniły, duchowny w audycji Radia Maryja widzi jednak jeden najważniejszy. Mowa o „edukacji” młodego pokolenia, która zdaniem księdza wyrządziła więcej szkody niż dobrego.

Dlaczego w Polsce nie rodzą się dzieci? Ksiądz tłumaczy: młodych zepsuto edukacją
Autor: Getty Images / YouTube @duszpasterstworodzindiecez9024 Dlaczego w Polsce nie rodzą się dzieci? Ksiądz tłumaczy: młodych zepsuto "edukacją"

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem. Kryzys demograficzny trwa w najlepsze i niestety postępuje. Z najnowszych danych podanych przez GUS, wynika, że mamy do czynienia z najniższą liczbą urodzeń zanotowanych w całym okresie powojennym. "Według wstępnych szacunków, w 2023 r. zarejestrowano 272 tys. urodzeń żywych (ok. 33 tys. mniej r/r), zmarło ok. 409 tys. osób (ok. 39 tys. mniej r/r)" — przekazał urząd.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Liczby pokazują, że przyrost naturalny, tak jak w poprzednich latach, wciąż jest ujemny. Taki stan utrzymuje się od 2012 roku. Wyjątkiem był tylko rok 2017, wówczas odnotowano niewielki wzrost (o niecały tysiąc).

Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Wśród przyczyn demografowie upatrują między innymi: mniejszą ilość kobiet w wieku rozrodczym (25-35 lat), wojna w Ukrainie i obawa przed przyszłością, zbyt późne decydowanie się na pierwsze dziecko, inne podejście do rodzicielstwa pokolenia „Zet” (urodzonego w latach 1995-2010), które właśnie wchodzi w dorosłość. Odmienne zdanie na ten temat ma ksiądz prof. Krzysztof Bielawny, który w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja, podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

Ujemny przyrost naturalny? Winna antykoncepcja, aborcja i … edukacja

Zdaniem duchownego główną przyczyną tego, że Polki obecnie rodzą tak mało dzieci, jest antykoncepcja i aborcja. - Pierwszą przyczyną naszej depopulacji jest antykoncepcja, ponieważ dokonuje największych zmian w naszej mentalności, jest niewidoczna i zabija po cichu. Drugą przyczyną jest tzw. aborcja. W Polsce w ciągu 100 lat pozbawiono życia około 33,5 mln dzieci nienarodzonych - mówił ksiądz Krzysztof Bielawny na antenie Radia Maryja.

Kolejnym powodem ujemnego przyrostu naturalnego jest zdaniem księdza edukacja seksualna. - Młode pokolenie zdeprawowano „edukacją" seksualną. To nie jest edukacja, a deprawacja, która sprawia, że młody człowiek nie będzie zdolny do podjęcia ważnych zadań społecznych, a takim zadaniem jest choćby założenie rodziny, przyjęcie potomstwa i jego wychowanie - podkreślał duchowny.

Śluby humanistyczne także szkodzą dzietności

Poza trzema wymienionymi wyżej przyczynami kryzysu demograficznego w naszym kraju ksiądz Krzysztof Bielawny wymienia jeszcze jedną - małżeństwa humanistyczne. - Śluby humanistyczne wypierają śluby sakramentalne, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, ponieważ nie wywołują skutków prawnych. Idea ślubu humanistycznego zmieniła paradygmat małżeństwa. Jeden cel – małżeństwo to tylko miłość. Drugiego nie ma - nie ma zrodzenia i wychowania potomstwa, a zatem małżeństwa bez dzieci, które prowadzą naród donikąd - podkreślił kapłan podczas audycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza