Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony? Znamy decyzję ZUS-u

2020-03-26 13:53 Klaudia Markiewicz-Szpindowska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Znamy decyzję ZUS-u
Autor: Getty Images

Szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte do Wielkanocy. Rodzice muszą poradzić sobie samodzielnie z opieką nad dziećmi. Ci, którzy pracują mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy w okresie pandemii koronawirusa, mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia na kolejny okres.

Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. - możemy przeczytać na stronie ZUS-u.

Czytaj: To już pewne! Szkoły zamknięte do świąt

Jak złożyć wniosek?

  • Rodzice dzieci do lat 8 mogą złożyć oświadczenie o zamknięciu placówki do swojego pracodawcy. Wniosek zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanej ustawy.

  • Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą powinny takie oświadczenie złożyć bezpośrednio do ZUS-u.
  • Rodzice mogą też wystąpić o zasiłek opiekuńczy przysługujący na ogólnych zasadach, czyli 60 dni w roku kalendarzowym. W tym celu należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz druk Z-15A.

    Jak informuje ZUS po wejściu w życie ustawy nowelizującej poprzednią ustawę, złożony przez rodziców wniosek zostanie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i nie będzie miał wpływu na 60 dni przysługujące rodzicom w roku kalendarzowym.

Pamiętaj! O zasiłek może wystąpić tylko jeden rodzic. Można też podzielić 14 dni między rodzicami, jednak nie mogą sprawować opieki łącznie.

Czytaj: Od 25 marca obowiązek zdalnego nauczania – jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl

COVID-19 oczami dzieci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

źródło: www.zus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE