Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać

2019-03-15 11:49 Tomasz Brygoła, Komor, Kosmala, Brygoła Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. ul. Kazimierzowska 52, 02-546 Warszawa
Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać
Autor: photos.com Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać

Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom. Takie L-4 na dziecko lekarz wystawia w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (w zaświadczeniu powinna być wskazana data urodzenia tej osoby i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym). To dokument, który umożliwia uzyskanie przez osobę posiadającą ubezpieczenie chorobowe zasiłku opiekuńczego w okresie niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie na dziecko to temat interesujący wszystkich rodziców, gdyż zdarzają się sytuacje kiedy nie jesteśmy w stanie wykonywać pracy z uwagi na konieczność opieki nad dzieckiem. W takich przypadkach osoba, mająca ubezpieczenie chorobowe, może uzyskać zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny (druk ZUS ZLA) czyli potocznie zwolnienie L-4 na dziecko.

Spis treści:

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Do kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Ubezpieczenie chorobowe posiada każdy pracownik, natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia jest ono dobrowolne, co oznacza, że te osoby mogą posiadać ubezpieczenie chorobowe o ile złożyły wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem (uwaga osoby „zatrudnione” na umowę o dzieło nigdy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym).

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (w zaświadczeniu powinna być wskazana data urodzenia tej osoby i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym) jest dokumentem, który umożliwia uzyskanie przez osobę posiadającą ubezpieczenie chorobowe zasiłku opiekuńczego w okresie niezdolności do pracy.

Zobacz:

Jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem dziecka

Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Do kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat przez okres zwolnienia od wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym (uprawnienie jest niezależne od ilości dzieci wymagających opieki).

Natomiast w przypadku starszych dzieci, tj. mających ukończone 14 lat, zasiłek opiekuńczy może przysługiwać przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym.

W określonych sytuacjach zasiłek może przysługiwać również w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym w wieku do ukończenia 8 lat, np. nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza - w tej sytuacji usprawiedliwienie nieobecności w pracy następuje w oparciu o oświadczenie pracownika, a nie zwolnienie lekarskie.

Zobacz, jak chronić się przed grypą - WIDEO

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Istotne jest, że uprawnienie do zasiłku opiekuńczego przysługuje nie tylko na własne dzieci ubezpieczonego, ale również za dzieci jego małżonka (nie jest wymagane przysposobienie), dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, co w przypadku pracowników zasadniczo odpowiada kwocie 80 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku przy czym nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Akty prawne:
1. ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Aneta
|

Czy jeszcze można nie przekazać pracodawcy Zwolenia na dziecko? Tak żeby nikt nie wiedział, że ono jest wystawione. Wiem, że teraz idą niekiedy elektronicznie ale mam taką sytuację, że może uda mi się załatwić opiekę ale to nie jest pewne. Bym wzięła zwolnienie u lekarza na wszelki wypadek, a gdyby mi się udało załatwić opiekę to planowałam nie dać pracodawcy. Czy jeszcze tak się da? U nas za każde zwolnienie, nieważne jakie krzywo patrzą, dlatego tak kombinuje. Jak się nie uda załatwić opieki to trudno - dam ale jestem ciekaw czy jeszcze się tak da zrobić? Samemu zadecydować czy się daje?

nowa
|

Od długiego czasu czekam na termin badania -gastroskopię. 12.11.2018 mam badanie, a 13.11.2018 badanie tomografi starszej córki. Dziś rozchorowała mi sie młodsza córka w wieku 5,5 roku. Jutro mamy wizytę u lekarza. Jeżeli lekarz wystawi mi do pracy opiękę nad chorym dzieckiem np.do 13.11.2018 to będę mogła wykonać to badanie gastroskopię? Czy będę mogła wykonać badanie starszej córce? Będąc na zwolnieniu na chore dziecko? Jestem samotną matką i mieszkam tylko z dziećmi.