Dostojne imię męskie, kojarzy się z wielką władzą. Dopiero na 45. miejscu w rankingu

2022-12-15 10:47

W minionym roku otrzymało je 952 chłopców w Polsce. Choć wydaje się dużo, to imienia tego tak często nie usłyszysz na placu zabaw. Zajęło bowiem dopiero 45. miejsce w zestawieniu najpopularniejszych imion. Jego zwolennicy niewątpliwie cenią go za szlachetne brzmienie i arystokratyczne skojarzenia.

Dostojne imię męskie kojarzone z władcami Imperium Rzymskiego. Zajmuje dopiero 45. pozycję w rankingu
Autor: Getty images Dostojne imię męskie kojarzone z władcami Imperium Rzymskiego. Zajmuje dopiero 45. pozycję w rankingu

Imię Cezary w tej postaci używane jest w Polsce od XV wieku. Wiek wcześniej funkcjonowało w formie Cezar. Swoją popularność zawdzięcza głównemu bohaterowi „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego – Cezaremu Baryce oraz wielu znanym osobom, które nosiły lub noszą to imię. Wymienić należy tu chociażby świętego Cezarego z Arles, poetę Cezarego Dobiesa oraz aktorów Cezarego Pazurę, Cezarego Żaka oraz Cezarego Morawskiego.

Przeczytaj: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Cezary

Imię Cezary pochodzi z łaciny, ale nie ustalono dokładnie od jakiego wyrazu. Zakłada się dwie hipotezy. Pierwsza z nich odsyła do rzeczownika „caesaries”, które oznacza „długie włosy, bujną czuprynę”. Druga zaś do czasownika „caedere” – ciąć, które oznaczało także dziecko wycięte z łona matki – stąd określenie „cesarskie cięcie”.

Cezary: przypisywane cechy charakteru

Cezary ma dryg do prowadzenia interesów. Łatwo nawiązuje dobre relacje z otoczeniem i ma doskonałe umiejętności negocjacyjne. Nic dziwnego, że potocznie musi się na niego „Czaruś”. Jego urok osobisty sprawia, że bez problemu sprzeda kota w worku. Swoją przystań ma jednak w domu i rodzinie. Jest wiernym mężem, z którym łatwo się żyje. Umie zadbać o żonę i zapewnić dobry byt swoim dzieciom. Nie okazuje jednak bardzo wylewnie swoich uczuć.

Jako mały chłopczyk Cezary jest bardzo niecierpliwy – wszystko chce dostać już. Nie lubi przegrywać i podporządkowywać się do reguł, które narzucają mu koledzy w zabawie. Lubi przewodzić w grupie. Jego ulubionymi zabawami są te w odgrywanie ról – często bawi się w sklep, prowadzenie firmy, restaurację.

Cezary: najczęstsze zdrobnienia

Imię Cezary można zdrabniać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszymi są określenia Czaruś, Czarek, Cezar, ale spotkać się także można z: Cezarek, Cezaro, Cezo, Cezu, Czar, Czaruszek, Czarulek.

Imieniny Cezarego

Cezary może obchodzić imieniny wiele razy w roku: 25 lutego, 8, 15 i 20 kwietnia, 27 lipca, 22 i 27 sierpnia, 3 listopada, 27 i 28 grudnia.

Imię Cezary w obcych językachJęzyk angielski – Caesar

  • Język niemiecki – Cäsar
  • Język francuski – César
  • Język włoski – Cesare
  • Język hiszpański – César
  • Język portugalski – César
  • Język ukraiński – Цезар
  • Język arabski – Kisra
  • Język węgierski - Cézár
  • Język grecki: Kesarios

Przeczytaj: Włoskie imiona męskie. 25 najpiękniejszych imion dla synów miłośników Italii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza