Dostojne imię męskie, kojarzy się z wielką władzą. Dopiero na 45. miejscu w rankingu

2022-12-15 10:47

W minionym roku otrzymało je 952 chłopców w Polsce. Choć wydaje się dużo, to imienia tego tak często nie usłyszysz na placu zabaw. Zajęło bowiem dopiero 45. miejsce w zestawieniu najpopularniejszych imion. Jego zwolennicy niewątpliwie cenią go za szlachetne brzmienie i arystokratyczne skojarzenia.

Dostojne imię męskie kojarzone z władcami Imperium Rzymskiego. Zajmuje dopiero 45. pozycję w rankingu
Autor: Getty images Dostojne imię męskie kojarzone z władcami Imperium Rzymskiego. Zajmuje dopiero 45. pozycję w rankingu

Imię Cezary w tej postaci używane jest w Polsce od XV wieku. Wiek wcześniej funkcjonowało w formie Cezar. Swoją popularność zawdzięcza głównemu bohaterowi „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego – Cezaremu Baryce oraz wielu znanym osobom, które nosiły lub noszą to imię. Wymienić należy tu chociażby świętego Cezarego z Arles, poetę Cezarego Dobiesa oraz aktorów Cezarego Pazurę, Cezarego Żaka oraz Cezarego Morawskiego.

Przeczytaj: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Cezary

Imię Cezary pochodzi z łaciny, ale nie ustalono dokładnie od jakiego wyrazu. Zakłada się dwie hipotezy. Pierwsza z nich odsyła do rzeczownika „caesaries”, które oznacza „długie włosy, bujną czuprynę”. Druga zaś do czasownika „caedere” – ciąć, które oznaczało także dziecko wycięte z łona matki – stąd określenie „cesarskie cięcie”.

Cezary: przypisywane cechy charakteru

Cezary ma dryg do prowadzenia interesów. Łatwo nawiązuje dobre relacje z otoczeniem i ma doskonałe umiejętności negocjacyjne. Nic dziwnego, że potocznie musi się na niego „Czaruś”. Jego urok osobisty sprawia, że bez problemu sprzeda kota w worku. Swoją przystań ma jednak w domu i rodzinie. Jest wiernym mężem, z którym łatwo się żyje. Umie zadbać o żonę i zapewnić dobry byt swoim dzieciom. Nie okazuje jednak bardzo wylewnie swoich uczuć.

Jako mały chłopczyk Cezary jest bardzo niecierpliwy – wszystko chce dostać już. Nie lubi przegrywać i podporządkowywać się do reguł, które narzucają mu koledzy w zabawie. Lubi przewodzić w grupie. Jego ulubionymi zabawami są te w odgrywanie ról – często bawi się w sklep, prowadzenie firmy, restaurację.

Cezary: najczęstsze zdrobnienia

Imię Cezary można zdrabniać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszymi są określenia Czaruś, Czarek, Cezar, ale spotkać się także można z: Cezarek, Cezaro, Cezo, Cezu, Czar, Czaruszek, Czarulek.

Imieniny Cezarego

Cezary może obchodzić imieniny wiele razy w roku: 25 lutego, 8, 15 i 20 kwietnia, 27 lipca, 22 i 27 sierpnia, 3 listopada, 27 i 28 grudnia.

Imię Cezary w obcych językachJęzyk angielski – Caesar

  • Język niemiecki – Cäsar
  • Język francuski – César
  • Język włoski – Cesare
  • Język hiszpański – César
  • Język portugalski – César
  • Język ukraiński – Цезар
  • Język arabski – Kisra
  • Język węgierski - Cézár
  • Język grecki: Kesarios

Przeczytaj: Włoskie imiona męskie. 25 najpiękniejszych imion dla synów miłośników Italii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza