Dziecko uderzyło się w główkę, ale nic się nie stało? Ratowniczka: ten objaw jest alarmujący

2023-07-21 15:26

Urazy głowy wśród najmłodszych dzieci zdarzają się dość często. Ratowniczka medyczna wymienia jednak trzy objawy, których nie należy ignorować. Jeżeli pojawią się u dziecka, należy bezwzględnie wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Chłopiec z guzem na głowie
Autor: Getti Images Dziecko uderzyło się w główkę, ale nic się nie stało? Ratowniczka: ten objaw jest alarmujący

Nie każde uderzenie w głowę oznacza od razu wstrząśnienie mózgu. Nie przy każdym urazie dziecko źle się czuje i jest wymagana natychmiastowa pomoc specjalisty. Istnieją jednak przesłanki, których nie należy bagatelizować.

Ratowniczka medyczna prowadząca profil na Instagramie @tinyheartseducation, zwraca uwagę na trzy najważniejsze objawy po uderzeniu w głowę. Wystąpienie ich oznacza, że dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Zobacz także: Synek uderzył się i miał małego siniaka. Mamę zaniepokoiło jednak coś jeszcze - i słusznie

Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Większość urazów jest niegroźna

Małe dzieci bywają bardzo ruchliwe. Czasami wystarczy chwila, gdy podczas szalonego biegu potkną się i przewrócą. Zdarza się także, że dziecko uderza w barierki łóżeczka lub wypada z łóżeczka.

W efekcie może dojść do urazu głowy, czyli otarć skóry i pokaźnego guza. Wiele z tych przypadków jest niegroźna i powierzchowna. Zdarza się jednak, że dochodzi do urazu kości czaszki i wstrząsu mózgu. Według specjalistów 3-5% dzieci doznaje uszkodzenia struktur wewnątrzczaszkowych, a 1% z nich wymaga operacji.

Lekarze uczulają, aby po każdym urazie głowy uważnie obserwować dziecko przez 6 godzin od uderzenia.

Tych objawów nie ignoruj

Ratowniczka medyczna zwraca uwagę, że czasami może nam się wydawać, że dziecko nie uderzyło się wcale tak mocno, długo nie płakało i cały uraz wcale nie wygląda tak źle. Tymczasem, te objawy powinny być sygnałem, że bez względu na wszystko, wizyta u lekarza jest potrzebna.

Tych objawów nie należy ignorować:

  • wysokość, z której upadło dziecko. Jeżeli przekracza ona, podwójny wzrost dziecka należy wezwać pogotowie.
  • utrata przytomności po uderzeniu w głowę.
  • wymioty.

Ratowniczka podkreśla, że te objawy są oznakami umiarkowanego lub ciężkiego urazu głowy. Może się okazać, że mózg doznał uszkodzenia i jest potrzebna szybka pomoc.

Czytaj także: Uderzanie głową przez dziecko: dlaczego niemowlę uderza główką o łóżeczko lub podłogę?

Co zrobić, gdy dziecko otarło kolano, nabiło sobie guza, skaleczyło się?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza