EllaOne: tabletki po stosunku będą dostępne bez recepty w krajach UE. Sprawdź, czy także w Polsce

2015-01-09 13:15

EllaOne, popularne tabletki po stosunku, będą dostępne bez recepty w krajach Unii Europejskiej. Pigułki te, przyjęte do 72 godzin po stosunku, uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Zobacz, czy również w Polsce będzie można kupić je bez recepty.

Tabletki po stosunku
Autor: thinkstockphotos.com Tabletki po stosunku trzeba przyjąć jak najszybciej, żeby zadziałały skutecznie.

Tabletki po stosunku są ratunkiem dla par, które zapomniały się zabezpieczyć lub pękła im prezerwatywa. Do tej pory były one dostępne wyłącznie na receptę, co stanowiło dość spory problem. Tabletki po stosunku trzeba bowiem przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku. W tak krótkim czasie nie zawsze można dostać się do lekarza, a już szczególnie trudne staje się to na wakacjach czy w czasie innych wyjazdów do obcych miejsc.

>> Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? >>

Tabletki po stosunku bez recepty w UE. Całej?

Komisja Europejska zdecydowała, że tabletki te powinny być sprzedawane bez recepty. Decyzja została podjęta w środę na podstawie rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która stwierdziła, że tabletki te są bezpieczne i mogą być stosowane bez potrzeby otrzymania recepty.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Enrico Brivio, ellaOne mogą być sprzedawane bez recepty, ale nie muszą. To od rządów poszczególnych krajów członkowskich zależy, czy tabletki po stosunku będą powszechnie dostępne.

>> Tabletki antykoncepcyjne Azalia zostały wycofane ze sprzedaży. Sprawdź numery serii >>

Tabletki po stosunku bez recepty w Polsce?

Ponieważ KE podjęła decyzję dot. ellaOne dopiero w środę, nie wiadomo jeszcze, czy w Polsce również będzie można kupić te pigułki bez recepty. Jednak nawet jeśli wciąż będzie ona wymagana, ellaOne będzie można dostać w aptekach w sąsiednich krajach. Niemiecki minister zdrowia Hermann Groehe już zapowiedział, że dostosuje krajowe przepisy do unijnych.

>> 8 faktów o antykoncepcji, które cię zaskoczą >>

Tabletki po stosunku: jak to działa?

Pigułki, takie jak ellaOne, to antykoncepcja awaryjna, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy. Powinna być stosowana doraźnie, wyłącznie w trudnych sytuacjach. Tabletki po stosunku mogą działać dwojako: zastosowane przed owulacją zwyczajnie ją opóźnią, po owulacji - nie dopuszczą, by zapłodnione jajeczko przemieściło się do macicy.

Tabletki po stosunku mogą zawierać jedną z dwóch substancji: lewonogestrel lub octan uliprystalu. Pigułki z lewonogestrelem (np. Escapelle) powinno się przyjąć w ciągu 12 godzin od stosunku - wtedy mają najskuteczniejsze działanie. Pigułki z octanem uliprystalu (jak ellaOne) - w ciągu 24 godzin. W przypadku obu tabletek czasem maksymalnym są 72 godziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza