Fizjoterapeutka pokazuje, jak nosić półroczne niemowlę. "Skośną fasolkę" pokocha każdy maluch

2022-12-15 9:00

Starsze niemowlęta, które są bardziej stabilne i lepiej kontrolują swoje małe ciałko, można nosić na znacznie więcej sposobów niż noworodki. Dostępne zaczynają być w tym czasie pozycje przodem do świata, które nie ograniczają dziecku widoczności. Maluchy je wręcz kochają.

Fizjoterapeutka pokazuje, jak nosić półroczne niemowlę. Skośną fasolkę pokocha każdy maluch
Autor: Getty images Fizjoterapeutka pokazuje, jak nosić półroczne niemowlę. "Skośną fasolkę" pokocha każdy maluch

Fizoterapeutka niemowląt Magdalena Zujewicz, która na Instagramie prowadzi profil @fizjoterapeutka_z_misja w jednej ze swoich rolek pokazała kilka zdrowych sposobów, na jakie można nosić 6-miesięczne niemowlęta. Niektóre z nich wręcz uwielbiają ciekawskie półroczniaki.

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Fizjoterapeutka radzi, jak nosić niemowlę po 6. miesiącu

Na nagraniach fizjoterapeutów noszenie niemowląt i zmiany ich pozycji zawsze wyglądają na bardzo proste i w rzeczywistości takie są, ale wymagają przećwiczenia. Dlatego warto na początek z całego worka propozycji wybrać 1-2 sposoby, które będą odpowiadały i nam i dziecku. Szczęśliwie wariantów i kombinacji jest naprawdę sporo, więc można wybrać z nich coś szytego na swoją miarę.

Możesz wybrać jedną z propozycji, jaką zaproponowała ekspertka np. skośną fasolkę. Maluszka trzymamy przodem do świata łapiąc go swoją jedną ręką pod paszką i za pupę. Drugą ręką zaś trzymając jego nóżki. 

Pozycja, która przypomina trochę odwróconą fasolkę, jednak maluch jest w niej bardziej po skosie naszego tułowia - tłumaczy w swojej rolce Magdalena Zujewicz.

Drugą propozycją fizjoterapeutki jest klasyczna pozycja przodem do świata, którą zna chyba każdy rodzic, a na którą warto poczekać, do momentu aż dziecko będzie stabilniejsze. Opieramy maluszka o naszą klatkę piersiową i trzymamy buźką do świata. Jedną ręką trzymamy pupę dziecka, a drugą asekurujemy jego tułów. 

Kolejną propozycją może być pozycja na lotnika. To ułożenie, z którego mogą korzystać także noworodki. Jest idealne na dolegliwości brzuszkowe. Malec ułożony jest w nim na naszych rękach brzuszkiem do podłoża. Ręce rodzica są zaś splecione pod brzuszkiem niemowlęcia.

Dzieci lubią także tzw. pozycję pionową na barku. Układamy bobasa w taki sposób na ramieniu (przodem do siebie), aby jego klatka piersiowa opierała się na szczycie naszego barku, a rączki swobodnie sięgały naszych pleców.

Ostatnia nasza propozycja to pozycja na biodrze. Podkreślić należy jednak, że jest to pozycja dla dzieci, które same siedzą. W związku z tym, nie każde 6-miesięczne dziecko będzie już na nią gotowe. Wyrzucamy biodro w bok i sadzamy nijako maluszka na nim, podtrzymując przy tym jego pupę. Maluszka sadzamy tak, by jedna jego rączka i nóżka była na naszych plecach.

Pamiętajcie, że warto proponować dziecku różne metody noszenia i nosić dziecko zarówno na prawą jak i lewą stronę. To w dalszym ciągu bardzo ważne - nawet dla starszych niemowląt.

Przeczytaj: Kiedy dziecko siada? Na co zwrócić uwagę przy siadaniu niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza