Harry Potter może opętać twoje dziecko? Duszpasterz młodzieży przywołuje słowa egzorcysty

2022-11-14 11:55

Dzieci i młodzież pokochały książki i filmy o Harrym Potterze. Część dorosłych również wciągnęła się w historię młodego czarodzieja. Tymczasem popularny ksiądz, duszpasterz młodzieży, podzielił się opinią na temat tego, czym taka fascynacja może się skończyć. Jak podkreśla, zrobił to z troski.

Harry Potter
Autor: Screen TikTok @ks.piotrjarosiewicz/ Screen Facebook@Harry Potter Harry Potter może opętać twoje dziecko? Duszpasterz młodzieży przywołuje słowa egzorcysty

Saga książek o Harrym Potterze sprawił, że wiele dzieci zaczęło czytać. Po ponad 20 latach od premiery sprzedaż książek przekroczyła 500 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Książki autorstwa J.K Rowling to obecnie jedne z najpopularniejszych cykli powieści. Licząca siedem tomów historia o młodym czarodzieju została przetłumaczona na ponad 80 języków. Na ich podstawie powstało również 8 filmów, które wciąż nie tracą na popularności widzów w różnym wieku.

Tymczasem popularny na TikToku ksiądz Piotr Jarosiewicz, będący duszpasterzem młodzieży diecezji drohiczyńskiej, w jednym ze swoich filmików ostrzega przed książkami o Harrym Potterze.

Swoją wypowiedź opiera na opinii księdza egzorcysty, Michała Olszewskiego, pod tytułem „Egzorcyzm. Posługa miłości”.

Zobacz także: Lista zabawek zakazanych przez Kościół — kupisz je?

Spis treści

  1. Ksiądz o książkach o Harrym Potterze
  2.  „Wyganiałem duchy Harry’ego Pottera”
  3. „Nie chcę nikogo straszyć”
  4. Internauci bronią czarodzieja
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Ksiądz o książkach o Harrym Potterze

Ksiądz Jarosiewicz wielokrotnie był pytany w mediach społecznościowych, czy czytać powieść o Harrym Potterze. Tym razem szczerze wyznał, że bagatelizował te pytania, mówiąc:

 „Mamy najlepsze książki, wybierajmy te najlepsze. Każdy z nas zrobi jak uważa”

Jednak w jednym z ostatnich filmów odniósł się do słów zawartych w książce księdza egzorcysty. Ksiądz Olszewski dobitnie napisał w niej, co myśli o znanym czarodzieju i jaki - jego zdaniem - ma on wpływ na czytelników.

 „Wyganiałem duchy Harry’ego Pottera”

Duszpasterz młodzieży zacytował na swoim nagraniu krótki fragment książki księdza Olszewskiego, w której możemy przeczytać:

Nam się wydaje, że rzeczywistość duchowa to jakieś bajki. Mamy trudności z uwierzeniem w skutki czarów. Dzięki uwielbianej przez dzieci postaci Harry’ego Pottera traktujemy czary jako zabawę, jako raczej coś pozytywnego, niestety są to tylko pozory. Wejście w przygodę z Harrym Potterem w wielu przypadkach kończy się opętaniem. Kiedyś podczas egzorcyzmów wyganiałem duchy Harry’ego Pottera. Zapytałem je, dlaczego weszłyście do serca tej osoby. „Bo ta osoba oglądała i fascynowała się Harrym Potterem” — odpowiedziały. Powiedziały jeszcze: „Jesteśmy duchami noszącymi insygnia śmierci, duchami Harry’ego Pottera”. Byłem zszokowany.

„Nie chcę nikogo straszyć”

Ksiądz Piotr podkreśla, że nie chce nikogo straszyć, ani generalizować. Wyznaje jednak, że do tej pory jako kapłan był trochę obojętny wobec publikacji o  Potterze.

Dzisiaj czym więcej czytam egzorcystów, czyli osób, które dostają takie dzieciaki, taką młodzież, tym bardziej po prostu tak, jak Biblia mówi „Dzielę się tym, pokazując”.

Zaznacza, że "każdy z nas zrobi, jak uważa" i nie chce nikogo do niczego zmuszać. Jedynie dzieli się na swoim nagraniu tym, co ostatnio przeczytał, na zasadzie troski.

Internauci bronią czarodzieja

Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy osób, które nie zgadzają się z przytoczonym tekstem. Wśród nich możemy przeczytać:

— W każdej części Harry’ego Pottera zawsze zwycięża dobro! Te opowieści uczą, że przyjaźń, dobro, miłość są najważniejsze.

— Sądziłam, że Harry Potter jest o przyjaźni, miłości, walce o dobro. Nie ma bieli, nie ma czerni, jest wiele barw w życiu.

— Zawsze się zastanawiam czemu akurat „Harry Potter”. A „Wiedźmin”? A „Władca Pierścieni”? A „Opowieści z Narni", „Dziady”? Można tak wymieniać bez końca.

— Jakim cudem duchy Harry’ego Pottera mogą istnieć, skoro Harry Potter nawet nie istnieje naprawdę?

— Lepiej, żeby dzieci i młodzież czytały Harry’ego Pottera, niż nie czytały wcale.

Czytaj także: Wyśrubowane wymagania. Ksiądz tłumaczy, kto nie może zostać chrzestnym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza