Spójrz na obrazku i policz. Prosty test zdradzi, czy wykształciłeś ważną cechę

2023-09-06 13:59

Testy obrazkowe zdaniem niektórych pozwalają na rozszyfrowanie osobowości lub inteligencji człowieka. Inne sprawdzają naszą spostrzegawczość. Odnajdywanie kształtów twarzy ujawnia również inne ciekawe zjawisko. Występujące już u niemowląt ma duże znaczenie zarówno w kwestiach społecznych, jak i w wykrywaniu zagrożeń.

Spójrz na obrazku i policz. Prosty test zdradzi, czy wykształciłeś ważną cechę
Autor: Screen/Facebook/@Puzzles, Brain Teasers and Fun Spójrz na obrazku i policz. Prosty test zdradzi, czy wykształciłeś ważną cechę

W internecie krąży wiele zagadek optycznych. Są szybkimi testami na inteligencję, ale również ujawniają ciekawe zjawisko. Umiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy, znana już niemowlętom, to bowiem istotny mechanizm, który pozwala na wykrywanie zagrożeń.

Sprawdź, jak bardzo wykształciłaś w sobie umiejętność przetrwania, wyszukując na obrazku jak najwięcej twarzy.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? Ten test zdradzi, czy kierujesz się w życiu intuicją

Pareidolia twarzy

Zjawisko nazywane pareidolią twarzy pozwala na widzenie ludzkich twarzy na przykład w chmurze, gniazdkach elektrycznych, dziuplach lub zaciekach. Nie jest ono żadnym zaburzeniem. Jest to zdolność wrodzona, która z punktu widzenia ewolucyjnego pozwala na wykrywanie zagrożeń i ma duże znaczenie w kwestiach społecznych.

Pareidolie twarzy uznaje się za przejaw kreatywności ludzkiego umysłu, ale także umiejętności odczytywania ludzkich emocji. To dzięki niej widzimy, czy dana osoba jest smutna, zła, przerażona czy szczęśliwa.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Wykształcona umiejętność przetrwania

Umiejętność dostrzegania ludzkich twarzy, a szczególnie większej ilości szczegółów i emocji, zwiększa szanse na przeżycie. Przykładowo człowiek może szybciej dostrzec złe intencje danej osoby lub drapieżnika ukrytego w zaroślach.

Niemowlęta widzące obcą twarz mogą zacząć krzyczeć i płakać, co powinno wzbudzić niepokój rodziców. Starsze dzieci nie podejdą do groźnego psa lub innego zwierzęcia.

Naukowcy uważają, że największą skłonność do pareidolii mają osoby o neurotycznych cechach osobowości. Uznaje się także, że to kobiety częściej widzą twarze w zwykłych przedmiotach lub na testach obrazkowych. Tłumaczą, że wynika to z lepszego rozpoznawania mimiki i interakcjami społecznymi.

Ile twarzy widzisz na obrazku?

Test obrazkowy udostępniony na Facebooku na profilu @Puzzles, Brain Teasers and Fun pozwala na sprawdzenie, jak bardzo wykształciło się u nas zjawisko pareidolii twarzy.

Na pierwszy rzut oka obrazek przedstawia kobietę z opaską na włosach. Kiedy jednak przyjrzymy się wszystkim szczegółom, możemy zauważyć ukryte ludzkie twarze.

Jak widać po komentarzach, odpowiedzi nie są u wszystkich takie same. Internauci widzą od 8 do nawet 14 twarzy.

A ile ty widzisz twarzy na obrazku?

Czytaj także: Co widzisz jako pierwsze? Jedno z tych zwierząt widzi tylko garstka ludzi

Wyzwanie czy kolejny problem? Jak reagujesz na nowe sytuacje? PSYCHOTEST

Co zobaczyłaś na tym obrazku? Twoja odpowiedź zdradzi, jaki masz charakter

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza