Co widzisz na obrazku? Ten test zdradzi, czy kierujesz się w życiu intuicją

2023-07-26 13:01

Każdy z nas jest inny, a od naszego charakteru, postrzegania świata zależy bardzo wiele, także podejmowanie decyzji. Niektórzy z nas kierują się przeczuciami, inni rozkładają wszystko na czynniki pierwsze i dopiero potem przechodzą do czynów. Ten prosty test z Internetu pokazuje, czy kierujesz się w życiu logiką czy intuicją.

kobieta patrząca w okno
Autor: Getty images/ kadr TikTok @psychologylove100 Co widzisz na obrazku? Ten test zdradzi, czy kierujesz się w życiu intuicją

Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Logiką czy intuicją? O macierzyństwie często mówi się w kontekście tej drugiej, Szósty zmysł matki nie raz uratował dziecko przed chorobą czy nawet śmiercią. O takich historiach czytamy ciągle: matka uparła się, żeby zrobić badanie dziecku, bo "czuła", że coś jest nie tak. Kłóciła się z wychowawcą w przedszkolu, bo szósty zmysł podpowiadał jej, że jest okrutny wobec jej dziecka itd., itd. 

Spis treści

  1. Szósty zmysł istnieje, podobnie jak logika
  2. Co jest lepsze: logika czy intuicja? 
  3. Czym się kierujesz w życiu?
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Szósty zmysł istnieje, podobnie jak logika

Ale nie każda z nas nawet po latach macierzyństwa umie kierować się intuicja w podejmowaniu życiowych decyzji, czasem nawet boi się kierowania przeczuciem. Są ludzie, dla których liczą się tylko twarde fakty i  logiczne związki. Z drugiej strony są tacy, którzy wierzą w szósty zmysł - czują, że nie powinny przyjąć tej pracy i choć z logicznego punktu widzenia to znakomita propozycja, rezygnują z niej. Jaka postawa jest lepsza i czy w ogóle można to oceniać? 

Mózg człowieka ma dwa elementy: świadomość i podświadomość. Kiedy podchodzimy do problemu racjonalnie, analizując go i rozkładając na czynniki pierwsze, korzystamy ze świadomego umysłu. Gdy opieramy się na intuicji czy przeczuciu sprzecznym z logiką, korzystamy z podświadomości.

Czytaj również: Co zobaczyłaś na tym obrazku? Twoja odpowiedź zdradzi, jaki masz charakter

Dziecko wczoraj lekko przeziębione, dziś jest umierające. Malca uratowała intuicja matki

Co jest lepsze: logika czy intuicja? 

Istnieje wiele badań, które pokazują, że zarówno kierowanie się rozumem, jak i sercem ma swoje wady i zalety. najlepiej zachowywać balans między obiema postawami, co oczywiście jest trudne. Logika to coś, co trudno podważyć, opiera się na ścisłych zależnościach, wręcz matematycznych wyliczeniach.

Ale jeśli cały czas polegamy na logice i analizie, możemy nie usłyszeć „cichego głosu”, który podpowiada nam, aby zrobić coś inaczej. Bo istnienie tego głosu również jest niepodważalne. Na reakcje naszego mózgu wpływa ciało migdałowate, które odpowiada za emocje, instynkt przetrwania i pamięć. To właśnie ono dochodzi do głosu w sytuacjach zagrożenia - gdy zaczynamy walczyć lub uciekać. Ale poleganie na intuicji w każdej sytuacji może zawieść. 

Czym się kierujesz w życiu?

W internecie popularny jest profil o nazwie @psychologylove100. Mężczyzna, który go prowadzi, pokazuje na nim rysunki opierające się na iluzji wzrokowej typu "co widzisz najpierw" i zagadki psychologiczne  które mogą powiedzieć wiele o ludzkiej osobowości. Niedawno opublikował rysunek górskiego pejzażu, który - jego zdaniem - potrafi powiedzieć, czy osoba go oglądająca kieruje się intuicja czy logiką. 

Co widzisz jako pierwsze?
Autor: Tiktok @psychologylove100

Jeśli patrząc na rysunek najpierw zobaczyłaś na nim niedźwiedzie, oznacza to, że masz analityczny umysł. Dobrze analizujesz fakty i liczby i raczej obce ci jest kierowanie się przeczuciami.  "Nie działasz pod wpływem impulsu, wolisz podejście krok po kroku, co więcej przestrzegasz zasad i przepisów" - wyjaśnia autor posta. 

Osoba widząca niedźwiedzie wydobywa najbardziej logiczne argumenty i szczegóły, których inni prawdopodobnie nie dostrzegają i to na nich opiera swoje decyzje. Każdy problem rozważa nie jako całość, ale rozpracowuje poszczególne jego elementy, dążąc do rozwiązania każdego z nich osobno. 

Jeśli patrząc na rysunek widzisz ośnieżone góry (nawet jeśli później zdasz sobie sprawę, że na zdjęciu są też trzy niedźwiedzie), oznacza, że jesteś bardzo sfokusowana na intuicję. Możesz przez to przegapić istotne fakty, ale twoja bystrość pomaga ci prawidłowo interpretować konkretne sytuacje. "Polegasz na swoich doświadczeniach, które poprowadzą cię do przodu, jesteś silny, instynkt działa jak kompas, pomagając ci podejmować zdecydowane decyzje pomimo wszelkich przeciwności losu i przeciwności" - tłumaczy tiktoker @psuchologylove100.